Bakan Koca'dan aşı AR-GE üretim merkezi müjdesi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "TURKOVAC aşımızın acil kullanım onayına başvurduğumuzu söylemiştim. Şimdi yine sevindirici olan yeni bir müjdeyi vermek istiyorum." diyerek açıklamada bulundu.

Bakan Koca'dan TURKOVAC sonrası yeni müjde

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "sevindirici olan yeni bir müjdeyi vermek istiyorum" diyerek açıklamalarda bulundu.

Yeni aşı AR-GE üretim merkezi 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "TURKOVAC aşımızın acil kullanım onayına başvurduğumuzu söylemiştim. Şimdi yine sevindirici olan yeni bir müjdeyi vermek istiyorum. Özellikle proje çalışmalarını tamamladığımız 50 bin metre kare büyüklüğünde olan aşı ARGE üretim merkezimizi önümüzdeki günlerde ihalesini yapacağız. Dünyanın bu alandaki en gelişmiş ünite merkezinin inşaatını gelecek yıl sonunda bitirmek istiyoruz. Dünyada bu anlamda bu altyapıyla bu büyüklükte ikinci bir yer olmadığını tahmin ediyorum." açıklamasında bulundu.

Bakan Koca'nın açıklamasından öne çıkanlar:

- "Topuk kanından SMA taramasını her doğan bebeğe yıl bitmeden yapmaya başlıyoruz."

- "Evlilik öncesi SMA taramalarını zorunlu hale getiriyoruz."

- "KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirme ile mülakat olmadan 30 bin sözleşmeli sağlık personeli ve kura ile de 10 bin sürekli işçi alımı yapılacak."

- "(Molnupiravir) 700 dolar olan ilacın yerine 30-35 kat daha ucuza mal edeceğimizi planladığımız ilacı vatandaşımız ile yakın zamanda buluşturacağız."

- "(Torba yasa teklifi) Mesai sonrası çalışmanın isteğe bağlı olarak geri getirilmesi ve emeklilik için iyi bir düzeltme yapılması gerektiği kanaatindeyim."