Sağlık Bakanlığı uyardı!.. Bunu sakın yapmayın!

Sağlık Bakanlığı, gıda zehirlenmelerine karşı korunmak için dondurulmuş gıdaların oda ısısında bekletilerek çözülmemesi uyarısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı uyardı!..  Bunu sakın yapmayın!

Sağlık Bakanlığı 'gıda zehirlenmesi' ve gıdaların temizlenmesi ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, mikroorganizmaların, toksinlerin, yiyecekleri kirletebileceği ve hastalıklara sebep olabileceği, ayrıca 'gıda zehirlenmesi' olarak da bilinen bu hastalıklara neden olan 250'den fazla etken olduğu ifade edildi.

 Bakanlık tarafından yapılan açıklama şöyle...

“Gıdalar güvenli içme suyu ile hazırlanmalıdır. Zorunlu hallerde kullanılacak su 10 dakika kaynatılmalıdır. Yemek hazırlamadan önce, yemek yemeden önce ve sonra eller yıkanmalıdır. Özellikle kırmızı et, tavuk, balık, yumurta gibi pişmemiş gıdalara temas ettikten sonra veya bozulmuş gıda ve çöplere dokunduktan sonra eller sabun ve bol su ile yıkanmalıdır. Eller tek kullanımlık kağıt havlu veya temiz bir havlu ile kurulanmalıdır. Çapraz bulaşın engellenmesi için et, tavuk, balık gibi çiğ yiyecekler diğer gıdalara temas etmemelidir. Alışveriş sepetinde ve buzdolabında bu gıdalar diğer yiyeceklerden ayrı tutulmalıdır. Farklı gıda maddelerini doğrarken (sebzeler ve et) her seferinde ya farklı kesme tahtaları ve bıçak kullanmalı ya da her kullanımdan önce aletler tekrar yıkanmalıdır. Gıdalar yeterince uzun süre ve yüksek ısıda pişirildiğinde gıda güvenliği sağlanmış olacaktır. Özellikle tavuk, et, balık gibi yiyecekler uygun ısıda iyice pişirildikten sonra; pişmiş yemekler ise en az 70 derece ısıda ve yenilecek miktarda ısıtılarak tüketilmelidir. Yeni pişmiş ve tekrar ısıtılan yemekler, oda ısısında iki saatten fazla bekletilmemelidir. Dış ortam ısısı arttığında bu süre bir saat olmalıdır. Soğuk tüketilmesi gereken yiyecekler, uygun kaplarda korunmalı ve taşınmalıdır. Dondurulmuş gıdalar oda ısısında bekletilerek değil buzdolabında çözdürülmelidir. Dondurulmuş gıdalar çözüldükten sonra tekrar dondurulmamalıdır.”