Salgından sonra nasıl tatil yapacağız?

Koronavirüs salgınında aşılanarak bağışıklık kazananların salgın pasaportu ile seyahat edebilmeleri gündemde.

Google Haberlere Abone ol

Koronavirüs salgınından sonra 2021 yaz ayları da 2020 gibi kişisel mesafenin korunma gereken bir dönem olacağa benziyor. 2021'nin ikinci yarısından itibaren daha güvenli bir tatil yapmanın, ancak yaygın aşılamaların başlamasıyla mümkün olabileceği kaydediliyor.

Bazı ülkeler pandemi sürecine salgın pasaportu uygulamasını gündeme getirdi. Aşılanan insanlara bu pasaportun verilmesi ile yurt dışı seyahatlerinin kolaylaştırılması savunuldu. Bu vasayıma göre, aşılanan kişilerin alabileceği bu pasaport, vatandaşların hastalığa karşı bağışıklık kazanmış olacağı dolayısıyla da tehlike arz etmeyeceği anlamına geliyor.

Kronavirüs salgını sürecinde ağır kayıplar yaşayan Avrupa Birliği, turizm sektöründe ve diğer iş kollarında da karantina önlemleri nedeniyle yaşanan işgücü kaybının telafi edilmesi konusunda alternatif arayışlar içinde. Tartışamaya açılan koronavirüs pasaportuna üye ülkelerin sıcak baktığı biliniyor.

Diğer yandan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 'bağışıklık pasaportu verilsin' talebine karşı çıkıyor. DSÖ "İyileşenlerin yeniden hastalık geçirmeyeceğine henüz bir delil yok" dior.  Şili'nin uygulaması birçok ülkenin de gündeminde. DSÖ ise durumdan endişeli.