Ankara Antlaşması ile Londra'ya yerleşti

Yurtdışına yerleşen sanatçıların arasına her gün bir yenisi ekleniyor. Şarkıcı Sibel Tüzün, Ankara Antlaşması ile İngiltere'nin başkenti Londra'ya kalıcı olarak yerleşti.

Google Haberlere Abone ol

Ankara Antlaşması ile İngiltere’de yaşamayı seçen ünlü sanatçı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla artık Londra’da yaşayacağını duyurdu.

Ünlü şarkıcı Sibel Tüzün yaptığı açıklamada, "Ben de Ağustos 2020 tarihinde Ankara Antlaşması ile İngiltere'ye geldim ve çocuklarımla birlikte Londra'lı oldum. Banka, ev, okul,şirket işleri tamamlayınca sosyalleşmeye anca fırsat bulabildim."

Ankara Antlaşması nedir?

Ankara Antlaşması (European Community Association Agreement - ECAA ), 1963 yılında Almanya, Fransa ve Benelüks ülkeleri ile Türkiye arasında Ankara'da imzalanmıştır. Bu antlaşma çerçevesinde hayata geçirilen Ankara Anlaşması (ECAA) Vizesi, Avrupa Birliği ile işbirliği anlaşması bulunan ülkelerin vatandaşlarına İngiltere Birleşik Krallığı’nda kendi işini kurma ve İngiltere’de yerleşik yaşama hakkı sağlayan vize tipidir.

Ankara Antlaşması İngiltere vizesi başvurusunda bulunan kişilerin İngiltere’de iş yeri açma, işçi çalıştırma zorunluluğu yoktur. Kişi eğitimini aldığı ya da meslek edindiği iş ile ilgili alanda çalışabilmektedir.