Seçim yasakları başladı | Seçim yasakları neleri kapsıyor?

Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci tur oylamasının başlamasına saatler kala seçim yasakları devreye girdi. 06.00'da başlayan yasaklar saat 00.00 itibarıyla sona erecek. Peki seçim yasakları neleri kapsıyor, kurallar neler? İşte detaylar...

Seçim yasakları başladı | Seçim yasakları neleri kapsıyor?

Türkiye yeniden sandık başında. Cumhurbaşkanı seçimi 2. tur oy verme işlemi an itibarıyla başladı. Milyonlarca seçmen kayıtlı oldukları okullara gelerek oylarını kullanacak. Öte yandan oy kullanma işlemine saatler kala seçim yasakları da devreye girdi. Peki seçim yasakları neleri kapsıyor, kaçta sona erecek? İşte ayrıntılar...

PROPOGANDA YASAKLARI DEVREDE

Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci oylamasına katılan adayların, siyasi propaganda yapabilme serbestliği dün 18.00 itibarıyla sona erdi.

Bugün saat 18.00'e kadar radyolar ve her türlü yayın organı tarafından seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak, 18.00 ile 21.00 saatleri arasında radyolarda ve her türlü yayın organında sadece YSK tarafından seçimle ilgili haber ve tebliğler yayımlanabilecek.

Saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, gerek görürse yayın yasağını saat 21.00'den önce de kaldırabilecek.

18.00'e kadar basın yayın organlarında seçimler ve sonuçlarına ilişkin haber tahmini ve yorum yapılması yasak olacak. 18.00 ile 21.00 saatleri arasında sadece YSK tarafından seçime ilişkin verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek.

SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI NELERİ KAPSIYOR?

Seçim yasakları sabah saat 06.00 itibarıyla uygulanmaya başladı. Yasaklar gece yarısı saat 00.00 itibarıyla sona erecek.

YSK kararına göre ayrıca, oy verme günü saat 06.00'dan 00.00'a kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak.

Eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak.

Seçim yasaklarına ve belirtilen kurallara uyulmak şartıyla saat 18.00'den sonra düğün yapılabilecek.