Sıcaklık değişimi cildi mahvediyor! Kış mevsiminde cilt bakımına dikkat! Uzmanı uyardı!

20 yılı aşkın süredir güzellik koçu olarak çalışan güzellik uzmanı Sibel Kırbaş, kış aylarında cilt bakımına yönelik dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı. Sıcaklık değişimlerinin cildi yıprattığını ve problemlere yol açtığını söyleyen Kırbaş, kış boyu cildi korumanın önemine vurgu yaptı. Kırbaş, “Mevsim geçişlerinde ve kış aylarında ciltte pullanma, renk bozulmaları ve nem kaybı yaşanabilir. Bu sebeple kış mevsimine özel cilt bakımı yapılmalıdır” dedi. 

Sıcaklık değişimi cildi mahvediyor! Kış mevsiminde cilt bakımına dikkat! Uzmanı uyardı!

Cilt sorunlarının kış aylarında daha fazla olduğunu söyleyen Sibel Kırbaş, mevsime göre cilt bakımına ilişkin önerilerde bulundu. Kırbaş, “Cildi kışa hazırlamak için öncelikle su tüketimine önem vermek gerekir. Kış aylarında insanlar daha az su içer. Bu durum cildi nemsiz bırakır. Bu sebeple yeterli miktarda su tüketmeye özen göstermek gerekir; su tüketimi ihmal edilmemeli. Ayrıca, sebze ve meyve suları daha fazla tüketilmelidir. Bunlar hem cilt nemini artırır hem de cilde vitamin ve antioksidan sağlar. Cildin lipid bariyerini koruyan doğal medikal nemlendiriciler de tercih edilebilir.” 

“Kolajen, deri elastikiyetini artırır ve lifting etkisi var”

Güneş koruyuculara kış mevsiminde de ihtiyaç olduğuna dikkat çeken güzellik koçu, “Cildi UV ışınlarına karşı desteklemek için güneş koruyucular her mevsim periyodik olarak kullanılmalıdır” dedi. Kırbaş, şöyle devam etti: “Kış aylarında ciltte kolajen üretimini artıran uygulamalar tercih edilmelidir. Kolajen, deri elastikiyetini artırır ve lifting etkisi vardır. Yaşlanma etkilerini tersine çeviren kolajen, cildin kış ayarlarında pürüzsüz ve ışıltılı görünmesini sağlar” dedi.

Sıcaklık değişimi cildi mahvediyor! Kış mevsiminde cilt bakımına dikkat! Uzmanı uyardı! - Resim : 1

“Peeling ile ciltte tazelik ve canlılık sağlanabilir”

Sibel Kırbaş, kış aylarında en çok görülen sorunlardan cilt kuruluğuna karşı uygun nemlendirici seçilmesi gerektiğini anımsatarak, peeling prosedürlerinin önemini vurguladı.'Kış aylarını peeling ile karşılayın’ önerisinde bulunan Kırbaş, şunları kaydetti: 

“Yaz mevsiminden çeşitli hasarlarla çıkan cilt, toparlanmaya fırsat bulamadan kış aylarının zorlu şartları ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Güneş ışınlarının yol açtığı renk sorunları, lekeler, cilt sarkmaları, kırışıklıklar ve matlıklar ve gözeneklerin dolması gibi birçok sorun, yaz aylarının etkilerinin bir sonucudur. Bu sebeple kış aylarına girmeden önce ciltte peeling uygulamaları ile cildi koruma altına alınabilir. Peeling ile ciltte tazelik ve canlılık sağlanabilir.” 

“Profesyonel destek almak gerekiyor”

Sibel Kırbaş, kış ayları öncesi ciltte uygulanacak prosedürler için profesyonel destek almak gerektiğine işaret etti.’Merdiven altı’ olarak tabir edilen güzellik merkezlerinde mevcut cilt sorunlarını daha da artırma riski yaşanabileceğine dikkat çeken Kırbaş, her cilt tipi için kış aylarına özel uygulamalar yapıldığını kaydetti.