Modelliği bırakma sebebi şaşırttı!

Müslüman model Halima Aden sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarla hayranlarını üzdü. Ünlü model, moda alanında çalışmak onu dini inançlarından taviz vermeye zorladığı için podyum gösterilerini bıraktığını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

Halima Aden, tesettürünü moda gösterilerinde kullanmaktan dolayı pişman olduğunu açıklayarak modelliği bıraktığını duyurdu. "Covid-19'a teşekkür ederim" diyen Aden salgında moda sektöründen uzak kalması sayesinde "yanlışını fark ettiğini" söyledi.

Somali asıllı Amerikalı Müslüman model Halima Aden, yaptığı bir dizi Instagram paylaşımıyla moda çekimlerinden örnekleri yayımlayarak, moda alanında çalışmak onu dini inançlarından taviz vermeye zorladığı için podyum gösterilerini bıraktığını söyledi.

"Yanlış yere gittiğimi fark ettim"

"Covid-19'a teşekkür ederim" diyen 21 yaşındaki model, "Endüstriye ara verince sonunda kişisel tesettür yolculuğumda yanlış yere gittiğimi fark ettim" ifadesini kullandı.

Aden'in katıldığı ilk güzellik kampanyası Rihanna'nın Fenty Beauty markası içindi. Rihanna'ya düz siyah başörtüsünü takmasına izin verdiği için teşekkür eden Aden, "Keşke siyah örtümü sete götürmeyi hiç bırakmasaydım" diye pişmanlığını dile getirdi. Bir marka için jean kumaşından örtüyü başına takan Aden, "Sanki başörtüsünü temsil etmek için bu markalara ihtiyacımız varmış gibi. Onların bize ihtiyaçları var. Asla tersi olmaz. Ama o zamanlar herhangi bir 'temsil' için o kadar çaresizdim ki, kim olduğumla bağlantımı yitirmiştim" ifadesini kullandı. Aden ayrıca "Sanki bütün maksadımı aşmazmış gibi 'seksi tesettürlü' olmak istediğimi hatırlıyorum" sözlerini yazdı.

Aden'in paylaştığı tüm fotoğraflarda saçı ve vücudu kapalı olsa da genç model, çekimlerdeki stilin birçok yönden “gerçek” başörtüsünü yansıtmadığını öne sürdü.

"Toy ve isyankar olduğum için kendimi suçluyorum"

Başörtüsüyle büyük moda markaları için yürüyen ilk modellerden biri olduğu için öncü olarak kabul edilen Aden, sosyal medya paylaşımlarında, "Tehlikede olandansa fırsatları önemsediğim için kendimi suçluyorum. Toy ve isyankar olduğum için kendimi suçluyorum" dedi.

Tesettürlü top model, bir başka sosyal medya paylaşımında, yüksek profilli markaların modeli olmanın hissettirdiği ağırlık hakkında görüşlerini de yazdı.

"Moda sektörünü suçladığım konu, Müslüman kadın stilistlerin olmaması" diyen Aden, bunun moda endüstrisinde başörtüsüne daha az anlayış gösterilmesine yol açtığını söyledi.
Aden ayrıca "Müslüman kız kardeşlerim kariyemin başında gerek özelden mesajlarla gerekse de açık bir şekilde etiketleyerek olgun bir kadın gibi giyinmeyi bırakmamı söylerdi. Bu, bana bir şeyleri yanlış yaptığımı hissettirdi" dedi.

2016 yılında Miss ABD Güzellik Yarışması'na katılan ilk tesettürlü kadın olan Aden, yarışmanın bikinili bölümünde tesettür mayosuyla yürüyünce Aden için yarışmanın sunucusu tarih yazdığını söylemişti. Bu sayede moda editörü Carine Roitfeld'in dikkatini çeken ve global modellik ajansı IMG ile anlaşma imzalayan Aden, ilk podyum çıkışını New York Moda Haftası'nda Kanye West'in Yeezy markası ve Maxmara için yapmıştı.

Aden, bundan 1,5 yıl önce en prestijli dergilerden Sports Illustrated'in mayo sayısında yer alan ilk tesettürlü model olarak tarihe geçti. Derginin duyurunda, “Halima Aden’in yeni üyemiz olduğunu duyurmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Aden, dergiye başörtüsü ve burkinisiyle poz veren ilk Müslüman model oldu” ifadesine yer verildi.

Kenya'da bir mülteci kampında doğan ve ABD'ye taşınmadan önce 7 yaşına kadar burada büyüyen Aden, "Başörtülü kadınları artık siyaset, iş dünyası, televizyon sunuculuğu ve diğer pek çok alanda görünür rollerde izliyoruz. Vermemiz gereken mesajın bu olduğunu düşünüyorum” sözleriyle hatırlanıyor.

ABD’de hem modellik yapan hem de öğrencilik hayatına devam eden Aden, en büyük hedefinin Amerikalı Müslüman gençler için rol model olmak olduğunu söylüyordu.

Tesettüre kimsenin yönlendirmesi veya baskısıyla girmediğini söyleyen genç model, “Hayatta kendi tercihiniz olmayan her şey sizi baskı altına alır ve size zor gelir. Ancak büyük çoğunluk için bu bir seçim. Benim için de bu bir tercihti. Anneme başörtüsü takmak istediğimi söyleyen bendim. Annem gibi olmak ve dinime aşık olmak istedim“ demişti.