ABD'den İran'a yaptırım kararı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran Savunma Bakanlığı'na yaptığım uygulanacağını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: A.A

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Tahran yönetimine uygulanan yeni  yaptırımlara ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.
 
İran'ın Batılı ülkeler ile yapılan nükleer anlaşma olarak bilinen  Ortak Kapsamlı Eylem Planı'nda (JCPOA) belirtilen yükümlülüklere uymadığını  savunan Pompeo, "Gösterilen tavizler tarih boyunca bu gibi rejimleri  güçlendirmiştir." ifadelerini kullandı.

Bu nedenle ABD olarak BMGK tarafından iptal edilen yaptırımları  bugünden itibaren tekrar aktif hale getirdiklerini belirten Pompeo, BMGK'nın  1696, 1737, 1747, 1803, 1835 ve 1929 sayılı kararlarında geçen tüm yaptırımları  uygulayacaklarını kaydetti.
 
 Pompeo, şu ifadeleri kullandı:
 
"İran'ın JCPOA'da belirtilen yükümlülükleri yerine getirmedeki düşük  performansı ve Güvenlik Konseyi'nin İran'a uygulanan ve 13 yıldır yürürlükte olan  silah yaptırımlarını uzatmaması ABD'nin bu kararı almasına neden olmuştur.  Güvenlik Konseyi’nin eylemsizliği, İran’ın 18 Ekim’de konvansiyonel silahlar  satın almasının önünü açacaktı. Neyse ki ABD bunun olmasını engellemek için  gerekli önlemleri aldı."
 


Diğer yandan tüm BM ülkelerine söz konusu yeni yaptırım kararlarına  uyma çağrısı yapan Pompeo, silah ambargosuna ek olarak, İran'ın Uranyum  zenginleştirme ve işleme gibi faaliyetlerde bulunmasının yasaklanması ve balistik  füze testi, geliştirmesi veya ilgili teknolojilerin transferinin durdurulmasını  da içerdiğini belirtti.
 
Pompeo ayrıca BM ülkelerinin buna uymaması ve belirtilen konularda  İran ile iş birliği yapması durumunda o ülkelere de yaptırım uygulayacağını  belirterek, "Bugünkü yaptırımların geri uygulanması, uluslararası barış ve  güvenlik içindir. 2015 nükleer anlaşması, İran'ı söz verildiği gibi uluslararası  topluluğa katılmaya teşvik etmedi. Bunun yerine, mollalar edindikleri servetleri  Yemen'de, Irak'ta, Lübnan'da ve Suriye'de ölüm ve yıkımı arttırmak için  kullandılar ki bu tahmin edilebilir bir sonuçtu." dedi.
 
ABD daha önce İran'ın, JCPOA'da belirtilen uranyum stokunun 10 kat  üzerine çıktığını ileri sürmüş, BMGK'yi de "buna göz yummakla" suçlamıştı.
 
Ancak Fransa, Almanya ve İtalya'dan oluşan E3 ve diğer üye ülkeler ise  ABD'nin yaptırım kararlarına reddederek, İran ile müzakere yollunu tercih  ettiklerini belirtmişti.
 
ABD anlaşmadan çekilmiştiJCPOA, İran'ın nükleer faaliyetlerinin denetlenmesi ve düzenlenmesi, bunun karşılığında yaptırımların kaldırılması amacıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) daimi üyeleri ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin'in yanı sıra Almanya ve AB ile İran arasında 2015'te imzalanmıştı.ABD Başkanı Donald Trump'ın yönetime gelmesiyle Washington anlaşmadan çekilmiş ve İran'a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı. Anlaşmanın diğer taraflarından Washington'u durdurmasını isteyen ancak bunda başarılı olamayan İran, Temmuz 2019'da nükleer anlaşmanın bazı maddelerini, 5 Ocak'ta da anlaşmadan kaynaklanan tüm taahhütleri askıya aldığını açıklamıştı.ABD, BMGK'nın İran'a 13 yıldır uyguladığı ve 18 Ekim'de sona erecek silah ambargosunu yenilemek istiyor. Bu çabası geçen ay başarısızlıkla sonuçlanan ABD, İran'ın nükleer anlaşma kapsamındaki taahhütlerini askıya almasını gerekçe göstererek konseyin 2231 sayılı kararı ile kaldırılan tüm yaptırımların tekrar uygulanmasına imkan tanıyan mekanizmayı hayata geçireceği tehdidinde bulunmuştu.İran ile birlikte anlaşmanın taraflarından AB, Rusya ve Çin ise ABD'nin İran ile yapılan nükleer anlaşmadan 2018'de çekildiğini ve anlaşmaya taraf olmayan bir ülkenin yaptırımların yeniden devreye sokulmasına olanak veren mekanizmayı hayata geçiremeyeceğini belirtiyor.