SON DAKİKA Asgari ücret açıklandı! Asgari ücret 2022 Temmuz zammı 5.500 TL oldu! Asgari ücret brüt-net kaç TL oldu?

Asgari ücrete temmuz zammını Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı. Tahminler asgari ücrete yüzde 25-30 dolaylarında olmasıydı. Asgari ücrete yapılan ara zamla net-brüt kaç TL olduğu merak edildi. Peki, Asgari ücrete yüzde kaç zam yapıldı? Asgari ücret temmuz zammı brüt-net kaç TL oldu?

SON DAKİKA Asgari ücret açıklandı!

Dün Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanmıştı. 30 Haziran yani bugün Cumhurbaşkaı Erdoğan, asgari ücrete yüzde 30 zam yapıldığını duyurdu. 2021 yılında brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olan asgari ücrete yüzde 50 zam yapılmış ve 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olmuştu. Herkesin fört gözle beklediği 2022 asgari ücrete ikinci zöam da belli oldu. Asgari ücrete yapılan Temmuz zammının ardından işsizlik maaşları, doğum borçlanması, genel sağlık sigortası primleri, engelli aylığı, 65 yaş üstü aylıkları ve rapor ücretlerinde de değişimler yaşandı. 

SON DAKİKA Asgari ücret açıklandı!

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren asgari ücret zammı açıklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Bugün komisyon çalışmamızı başlatacağız. Türkiye, geçtiğimiz Aralık ayı sonunda asgari ücret sözleşmesine imza attı. Bütün toplum asgari ücretli olsun olmasın, Türkiye'nin orta sınıfları da memnun olmuştu. Çünkü asgari ücret, sadece asgari ücretliler ile sınırlı değil. Toplumsal etkileri olan bir ücret birimidir. Asgari ücretin dışındaki ücretler de artmalı. Çalışanları enflasyon karşısında korumaz görevimizdir." açıklamasında bulunmuştu.

Asgari ücret brüt-net kaç TL oldu?

Şubat 2022'de yapılan yüzde 50 zamla birlikte asgari ücret  4.253 Türk Lirası olmuştu. 2022 Temmuz zammı ile asgari ücret net 5.500 TL olurken, brüt Brüt ücret ise 6 bin 471 TL oldu. Erdoğan asıl zammın Aralık ayında açıklanacağını duyurdu. Ayrıca işverenlere de işçi başına 100 lira destek sağlanacak.

Erdoğan'ın asgari ücret açıklamasının tamamı şöyle:

Türkiye bir süredir maruz kaldığı ekonomik tuzaklara karşı kendi programını uygulamaktadır. Önce salgın sonra savaşın bozduğu küresel ekonomik nedenlerle karşı karşıya geldik. En olumsuz sonuçları kurdaki ve enflasyondaki yükseliş olarak yaşadık. Enflasyon tüm dünyanın sorunudur. Ülkemizde enflasyon rakamları farklı tezahür etmektedir. Dünyadaki her gelişmeyi yakından takip ederken önceliğimizi kendi vatandaşlarımızın çözümüne verdik.

4 yıldır uyguladığımız ekonomik programdaki önceliğimiz insanlarımızın umutlarının korunması olmuştur. Bunu büyüme esasına dayalı ekonomi programına göre yapıyoruz. Küresel üretim ve tedarik zincirlerinin çöktüğü dönemde Türkiye kendi ihtiyacını karşılayan bir ülke olarak öne çıkmıştır. Ülkemizi bugünlerde pozitif yönde ayrıştırmayı başardık. Her bir insanımızın refah kaybını telafi edecek tedbirleri aldık, almaya devam ediyoruz. İstihdamın gerilemesine müsaade etmedik. Çalışanları sadece enflasyona ezdirmeden hayat pahalılığı karşısında desteklemektir.

Yılbaşında ciddi artışlar yapmıştık. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çabalarıyla emeklilerimizin maaşlarında tarihi artışı gerçekleştirdik. Asgari ücrette devlet olarak fedakarlıkta bulunarak tüm maaşların asgari ücret kadar olan kısımlarından vazgeçtik. Bu artışların bir süre sonra yetersiz kaldığını tespit ettik. Arkadaşlarımızdan gerekli hazırlıkları yapmasını istedik. Kamu çalışanları ve emeklilerimizin maaşlarına yüzde 40'ın üzerinde bir artış yapılacak. Asgari ücretlerin de kayıplarını telafi etmeleri gerektiğini gördük. Komisyon toplantıya çağırıldı. Yeni bir asgari ücret rakamı belirledik. Asgari ücrete temmuzdan geçerli olmak üzere yüzde 30 ara artış yapıyoruz. Asgari ücret net 5500 lira olacak. İşçi başına devletimiz işverenlere de 100 lira destek verecek."