Bakan Akar, Mark Esper ile görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Vekili Mark Esper ile telefonda görüştü

Bakan Akar, Mark Esper ile görüştü

Milli Savunma Bakanı Akar ve Esper görüşmesinde, Türkiye'nin uzun menzilli bölgesel hava ve füze savunma sistemi temini ile Suriye’deki gelişmeler ele alındı. Görüşmede ayrıca iki ülke arasındaki diyaloğun sürdürülmesi ve Suriye’de güvenli bölge oluşturulması konusunda önümüzdeki hafta bir ABD heyetinin acilen Ankara’ya gönderilmesi konusunda mutabakata varıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakan Vekili ile Mark Esper ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi 

Görüşmenin S-400’lerin ilk partisi'nin geldiği gün gerçekleşmesi görüşmenin önemini daha da artırdı.

Görüşmede Türkiye'nin uzun menzilli bölgesel hava ve Füze Savunma sistemi yani s400 alımı ile birlikte Suriye'deki son dönemde yaşanan güvenlik konuları ele alındı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar telefon görüşmesinde Türkiye'nin ciddi bir hava savunma ve füze tehdidi tehdidi altında bulunduğunu ve bu çerçevede S-400 savunma sistemi alımını tercih ettiğini bunun da bir tercih değil zorunluluk olduğunu dile getirdi.

Aynı zamanda Amerika Birleşik devletlerinden Mart ayında Türkiye iletilen tescil teklifi konusundaki değerlendirmelerinde devam ettiğini belirtti.

Görüşmede F 35 savaş uçağı projesi de yine gündemdeydi.

F-35 savaş uçağı projesinin kendi yolunda ilerlemesi gerektiğini, Türkiye’nin projenin ortağı olduğunu vurgulayan Akar, Türkiye’nin F-35 ve S-400 sistemlerinin olası etkileşimi konusunda NATO’nun da dahil olabileceği çalışma grubu önerisinin hala geçerliliğini koruduğunu da aktardı.

Bakan Akar; S400 alımıyla stratejik duruşumuzda değişiklik olmadığını iki ülke arasındaki ilişkilerin zarar görmesinin ne Türkiye'nin ne ABD'nin ne de NATO'nun çıkarına hizmet edeceğini vurguladı.

Görüşmede ayrıca iki ülke arasındaki diyaloğun sürdürülmesi ve Suriye’de güvenli bölge oluşturulması konusunda önümüzdeki hafta bir ABD heyetinin acilen Ankara’ya gönderilmesi konusunda mutabakata varıldı.