Son dakika... Bakan Koca haritayı paylaştı: İl il vaka sayısı

Son dakika haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, il il vaka sayısını paylaştı.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Bakan Koca yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Son basın toplantımızda illerimizdeki vaka sayısını paylaşacağımızı belirtmiştim. Bundan sonra her hafta başında 7 günün vaka sayısını ilan edeceğiz. Yerinde karar dönemindeyiz.

Haritaya göre; Karadeniz'deki büyük yükseliş gösteren şehirler; Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Samsun'u, Osmaniye, Tokat, Karaman ve Adıyaman takip ediyor.

Nüfusu en kalabalık şehir olan İstanbul'da her yüz bin kişiden 60'ının koronavirüs testi pozitif çıktı. Nüfusu 16 milyon olan İstanbul'da son bir haftada test yapılan kişilerden 9 bin 600'ü pozitif çıktı.

En düşük il Şırnak

Nüfusu 258 bin olan Şırnak'ta ise test yapılan kişilerde koronavirüs oranı 7.82. Son bir haftada Şırnak'ta sadece 18 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı.

En büyük yüzde Trabzon'da

Nüfusu 800 bin olan Trabzon'da test yapılan kişiler arasında nüfus ortalamasına göre her 100 bin kişiden 228'inde koronavirüs tespit edildi. Trabzon'da son 1 haftada toplam bin 824 pozitif vaka tespit edildi.

Batı'da zirvede Balıkesir var

Batı'da ise en büyük yüzdelik artış Balıkesir'e ait. Nüfusa göre her 100 bin kişiden 83.6'sında koronavirüs testi pozitif çıktı. 1 milyon 200 bin nüfusu olan Balıkesir'de son 1 haftada bin kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı. En kalabalık nüfusa sahip olan İzmir'de ise bin 900 kişide koronavirüs tespit edildi. İzmir'in 4.3 milyon nüfusu var.

Anadolu'da Konya ilk sırada

Nüfusa göre her 100 bin kişiden 91'inin koronavirüse yakalandığı Konya'nın nüfusu 2 milyon 200 bin. Konya'da son bir haftada test yapılanlar arasında 2 bin kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı. Başkent Ankara'da ise 100 bin kişiye oran 35.5. Nüfusu 5.5 milyon Ankara'da bin 950 kişide koronavirüs tespit edildi.

Akdeniz'de Antalya zirvede

Akdeniz'de ise Antalya zirvede bulunuyor. Nüfusa oranla Osmaniye'de tespit edilen vaka sayısı yüksek olsa da, toplamda 700 kişide koronavirüs tespit edildi. Antalya'nın nüfusu ise 2.4 milyon. Yani Antalya'da test yapılan kişilerden bin 870'inde koronavirüse rastlandı. 

Doğu ve Güneydoğu

Doğu'da ise zirvede Adıyaman var. Her 100 bin kişide 100 kişide koronavirüs tespit edildi. 600 bin kişini yaşadığı Adıyaman'da son bir haftada test yapılanlar arasında toplam 600 kişi koronavirüse yakalandı. Doğu kentlerinde yüzdelik olarak da rakamsal olarak da daha az koronavirüs vakası tespit edildi.

Editörün Notu: Sağlık Bakanlığı il bazında yapılan test sayısı bilgisi paylaşmadığı için, koronavirüs testi olanlardan kaçında virüse rastlandığı hesaplanamamıştır.