Bakan Koca'dan Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalar

Bakan Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, "İkinci dalga beklemiyoruz, tedbirlere ısrarla uymalıyız. Tehdit devam ediyor. Hafta sonu sokağa çıkma yasağıyla ilgili genel bir düşünce yok. 65 yaş ve üzerine daha fazla sokağa çıkma düzenlemesi için çalışılıyor" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: AA-tv100

Bakan Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

- Salgının üstesinden geleceğimize duyduğumuz inancın arttığına inanıyorum. 

- Ramazan ayı ve ardından açılışları yapılan bazı sağlık yatırımlarının son hazırlık sebebiyle huzurlarınıza daha az çıktım.

- Ülkemiz başarıya yönetim iradesi ve milletçe mücadelesi sonucu ulaşmıştır.

- 1 Haziran itibariyle yeni bir sürece girdik. Bu sürece normalleşme süreci diyoruz. Planlı adımlarla ilerliyoruz.

- 6 Mayıs'ta yaptığımız konuşmada salgınla mücadelede 1. dönemimize girdiğimizi dile getirmişti. Bu süreçten sonra 2. döneme girdik.

- Dünyanın şu anki refah düzeyi 6 aylık süreçten çok kötü bir döneme düşmüştür. Salgınla mücadelede tedbirlere uymanın, sağlımız yanı sıra bu bakımdan yana büyüktür.

- Tedibrlere uymak, sağlığımız sürecini ele almak, aynı zaman da ülkemizin refahını artırmakla sorumlu kurumların önünü açmak anlamına geliyor.

- Yeni takvim başladığında öğrencilerimiz için tümüyle güvenli şartları hazırlamış olmalıyız.

- Yaşlılarımızın kıstsız şekilde sokağa çıkabilecekleri şartları uyacağımız tedbirlerle bizler sağlayacağız. Şimdi tedbirlere uyarken sorumluluk alanımız öncekinden daha büyüktür.

- Mevcut şartlarda sizlerin, salgın ve tedbirler konusundaki ferasetini de dayanak kabul ederek diyebiliriz ki ikinci dalga beklemiyoruz.

- Maske ve 1,5 metre mesafe, birlikte uyulması gereken tedbirlerdir. İkisinden biri tek başına koruyucu olmayabilir.

"İkinci dalga beklemiyoruz" 

İkinci dalga beklemiyoruz, şimdi tedbirlere ısrarla uymalıyız. Tehdit devam ediyor.

"Bugünkü vaka sayısı 867"

Bugün toplam test sayısı 52.305 test yapıldı bugünkü vaka sayısı 867. Bugün 24 kişi hayatını kaybetti. Bugün iyileşen sayısı 931'dir.

Sokağa çıkma kısıtlaması

- Hafta sonu sokağa çıkma yasağıyla ilgili genel bir düşünce yok. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili genel karar alınmadığı, Kovid-19 vakalarına göre il bazında uygulanabilir.

65 yaş ve üzerindekiler için düzenleme var mı?

- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 65 yaş ve üzerindekilerin daha fazla sokağa çıkmasına yönelik bir düzenleme üzerinde çalışıldığını bildirdi.

- Toplu taşımada Kovid-19 tedbirleri) Şehir içinde koltuk sayısından fazla kişi araca alınmayacak.

- Gerekli olduğunda sağlık kuruluşlarına müracaat edelim, bunu MHRS üzerinden yapalım. Zorunlu olmadıkça sağlık kuruluşlarına gitmeyelim.

- Kök hücre uygulamasının başarılı olmadığını, devam ettirilmesinin gerekmediğini düşünüyoruz. Plazmadan fayda görüyoruz.

- Kovid-19 tedavisinde sıtma ilacı kullanımına dünyadan farklı olarak erken dönemde başlandığını ve faydasının görüldüğünü, kullanmaya devam edileceğini bildirdi

- Kontrollü sosyal hayat dönemini başarı ile tamamlamak zorundayız, değilse başa dönme söz konusu olabilir.

- Bu kadar emek verip başarı elde ettiğimiz bir noktada, bu yeni dönemi yaşam şekli haline getirmemiz gerekiyor.

- Sınavlarla ilgili uyulması gereken kuralları Bilim Kurulu belirledi ve ilgili birimlere gönderdi.

- Gençlerimizin sınavlara maskeli gitmelerini, sırasına oturduğunda mesafe kuralı da uygunsa maskenin çıkarılmasını uygun gördük.

- Bu anlamda uyulması gereken kuralları ÖSYM ve ilgili kuruluşlara ilettik.