Bakan Koca: Salgın Anadolu'da ikinci zirve döneminde

Bakan Koca koronavirüsle ilgili son dakika gelişmelerini aktardı. Koca, "Salgın Anadolu'da ikinci zirve döneminde" dedi. Sokağa çıkma kısıtlaması ve yerli aşı çalışmalarındaki son durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

- Bugün ilk görüşmemi sayın valimizle gerçekleştirip ardından kısa bir basın açıklaması yaptım. Akabinde Bursa Şehir Hastanemizi ziyaret ettim.

- 5 ayrı çalışma toplantısını tamamladıktan sonra bilgi vermek üzere huzurlarınızdayım.

- Bursa, Bilecik, Yalova, Çanakkale Balıkesir olmak üzere 5 ilimizin koordinatörüyle bir araya geldim.

- Yapacağım açıklamalar bu 5 ili ilgilendirecek.

"Salgın Anadolu'da ikinci zirve döneminde"

- Anadolu'da ise ilk zirve eylülde görülmüştü, ikincisini şimdi yaşıyoruz.

- Ekimin ikinci haftasından itibaren salgın karşısında öncekilerden daha büyük bir sınavdayız. Son birkaç günde riskin boyutu artmıştır.

- Virüsün bulaştığı kişilerin büyük kısmında belirti görülmemesi sevindiricidir fakat bu durum işin ciddiyetini azaltmıyor.

- Virüsün yayılması sadece daha fazla sayıda hasta olması veya hayatını kaybetmesi değil, tüm hayatın sekteye uğramasıdır:

"Bursa, Bilecik, Çanakkale, Yalova ve Balıkesir ile ilgili seyri paylaşmak istiyorum"

- Bursa'da bir ay öncesine göre günlük vaka sayısı yaklaşık 3 kat artmıştır.

- Bilecik'te geçen aya göre 2 kat arttı.

- Diğer 3 ilde ise %50 oranında vaka artışı görüyoruz.

- Bursa'da yoğun bakım yatak kapasitemize 198 ilave ediyoruz.

- Balıkesir ilimizde 48 yoğun bakım yatağı daha artırılması için planlarımızı yaptık

- Bilecik 21 yoğun bakım yatağı daha artırılması için planlarımızı yaptık.

- Yatak dolum %36, yoğun bakım %42, solunum cihazı doluluk oranı ise %56

- Yalova'daki mevcut yoğun bakım yataklarımıza 9 ilave yapıyoruz. %62 - %60 - %26

- Filyasyon ekiplerimizin çalışmaları sayesinde hem şüpheli temasları takip ediyor, evlerinde izolasyona alıyor, hastaların takibini yapıyor ilaçlarını teslim ediyoruz.

- Bursa'da 463 olan filyasyon ekibimizi 700'e çıkarıyoruz. Balıkesir'de 203 filyasyon ekibimiz sahada. 5 ilimize ilişkin yatırım planlarımızı aktarmak isterim.

- Sayın Cumhurbaşkanımızın hayalim diye ifade ettiği bu yatırımların ne kadar isabetli olduğunu hem Elazığ'da yaşadığımız deprem ile hem de Covid sürecinde görmüş olduk.

- Geçen yıl hizmete almış olduğumuz Bursa Şehir Hastanemiz de salgın döneminde ne kadar önemli olduğu görülmüş oldu.

- Bursa Devlet Hastanesi, eski adıyla Memleket Hastanesi'nin pandemi sonrası renovasyonunu yaparak sağlık hizmet sunumuna devam etmesini sağlayacağız.

- Bursalı hemşehrilerimizin şehir hastanesine ulaşımını kolaylaştırmak üzere Ulaştırma Bakanlığımız 27 Ekim tarihinde metro ihalesini yapacak. Ali Osman Sönmez Hastanemizin metro ihalesi yapıldı.

- Türkiye'de tek olan Spastik Çocuklar Hastanemizi yenileyeceğiz. İnşaatına başlayacağız. Bandırma Ağız Diş Sağlığı Merkezi'mizin inşaatını tamamladık. Çanakkale'de Çam Devlet Hastanemizi bu yıl tamamlıyoruz.

- Bu yıl Biga Ağız Diş Sağlığı Merkezi'nin ihalesini yapıyoruz.
Bilecik ilçemizde Bozüyük Devlet Hastanemizin inşaatı hızla devam ediyor. Önümüzdeki yıl hizmete alacağız.

- Salgın Anadolu kentlerinde ikinci zirve dönemindeyken, İstanbul'da mücadelenin önemi artarken günlük hayatımızda mücadelemizi nasıl sürdürmeliyiz? Kontrollü sosyal hayat ile. Dışarıda geçirdiğimiz süreyi asgariye indirmeliyiz.

Grip aşısı açıklaması

- 1 yıl sonrasının aşısını şimdiden sipariş ediyoruz haliyle bu yılki aşıyı da geçen seneden sipariş aldık.

- Özellikle bu dönemde grip aşısının herkese yapılması söz konusu olamaz.

- Siparişimiz geçen yıla göre bu yıl 2 kat artırdık.

- Özellikle riskli kişilere yapmamız gerekiyor. Bilim Kurulumuz bununla ilgili çalışma yaptı.

- Dünyada grip aşısının arzı toplamda %20 oranında arttı. Pandemiyle birlikte grip aşısının önemi daha da arttı.

- Bu yıl için 1 milyon 350 bin grip aşısı tedarik ettik ve ilk 400 binini de eczanelere gönderdik.

- Bunun dışında grip aşılarını daha da artırmak için yoğun bir gayret içerisindeyiz. Şu an için bu sayının 2.4 milyona çıktığını söyleyebilirim geçen yıla göre.

- 3 milyonun da üstüne çıkarmak için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Geçen yıla göre 2 kat artmış olacak yani. Dünyada arzının çok olmadığı ama talebinin fazla olmadığı bir dönemde grip aşısın riskli olanlara yapmak gerekiyor.

- Bununla ilgili de Bilim Kurulumuz bir çalışma yaptı ve ki,mlere öncelikle yapılması gerektiğini belirlemiş oldu.

Özellikle;

1- Riskli gebelere (26 haftadan sonra ve doğumdan sonraki ilk 2 haftada olanlara)

2- 65 yaş üstü kronik hastalığı olanlara, 5 yaş altı kronik hastalığı olanlara, 5-65 yaş arası 2 kronik rahatsızlığı olanlara, özellikle riskli olan sağlık çalışanlarımıza ve organ nakli olan kişilere olmak üzere ilk planda bunun dağıtımını hedefleyerek planladık ve peyderpey gelen aşıyı da bu çerçevede dağıtmış olacağız.

- Vatandaşımız e-nabız üzerinden riskli olmadığını görüp "ben yaptırmayacak mıyım" diye düşünmemeli. Sağlık çalışanlarımıza isterse Halk Sağlığı üzerinden yapılacak.

- Devamında bizim özellikle artışını hedeflediğimiz daha fazla tedarik için gayret gösterdiğimiz aşıyla ilgili bu kademelendirmeyi genişletmeyi düşünüyoruz. Bu anlamda telaşlanmayalım.

Koronavirüs aşı çalışması

- Pfeizer'ın ve Çin Snovak aşısının faz 3 çalışmaları ülkemizde yapılmakta.

- Sanırım kasım sonunda bu konuda bilgilenmemiz söz konusu olur. Bağışıklık durumunun nasıl seyrettiğini daha net görebiliriz.

- Faz-3 çalışmasına izin verirken aşıların ülkeden ülkeye farklılık gösterbileceğini, vatandaşımız üzerindeki etkilerini görerek erken dönemde bir aksiyon alma şartıyla izin vermiştik.

- Aralıkta eğer beklentimiz şeklinde bu bağışıklık düzeyinin geliştiğine kanaat getirirsek aralık ayılarından bu aşılardan birisini Türkiye'de uygulamayı düşünüyoruz ve bağlantılarımızı da bu çerçevede yaptık. Muhtemelen aralıkta 5 milyon gibi bir aşılamayı yapabiliriz.

- Ocak ve şubat için de devam etmiş olur aynı şekilde. Yerli aşımız için şu anda 16 çalışma devam ediyor.

- Tek tip aşı çalışmaları değil bunlar. Birden çok tip çalışılıyor. Gelecek haftadan sonra, bu arada seçilmiş olan kişilere ilk uygulamamızı başlatmış olacağız.

- Sanırım mart veya nisan gibi faz-3 çalışması bir noktaya gelmiş olur. Aralık-ocak-şubat döneminde yurtdışından uygun, güvenli gördüğümüz bir aşıyı uygulayabiliriz.

Okullarda vaka artışı var mı?

Okullarla ilgili şu anda ciddi bir salgına sebep olacak durum yok. Okula gitmeyen çocukların yaş grubuyla okula devam eden çocukların yaş grubunu kıyasladığımızda okula giden yaş grubunun gitmeyenlerin yaş grubuna göre %3-4 oranında düşük olduğunu görüyoruz.

Sokağa çıkma yasağı

- Özellikle bir sokağa çıkma yasağı düşünmüyoruz. Ancak vaka sayılarının da yükseldiğini görüyoruz. Kalabalık arttıkça salgının da arttığını biliyoruz.

- Günde pik yapan saatler var. Buna göre mesai saatlerinin ona göre düzenlenmesi gerekir.