Bakan Kurum: 12 can kaybı 522 yaralımız var

İzmir'de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından Binali Yıldırım ve Bakanlar Bekir Pakdemirli ve Murat Kurum son gelişmeleri paylaştı. Bakan Kurum "12 Can kaybımız var 522 vatandaşımız da yaralı" açıklamasında bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Binali Yıldırım'ın açıklamaları;

- Umut ederim ki sayılar daha fazla artmaz. Enkaz altındaki hemşerilerimizi de sağ salim kurtarırız.

- Bunun için her türlü imkan her türlü gayret gösterilmektedir. Burada Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bakanlarımız, Çevre Şehircilik Bakanımız, Tarım orman Bakanımız, Adalet bakanımız Ulaştırma altyapı Bakanımız, İçişleri Bakan Yardımcımız yine Kızılay, AFAD, sivil toplum kuruluşları tam bir uyum içerisinde çalışmalarını sürdürüyor.

- Ben deprem anında Afyon'daydım Afyon'dan haber alır almaz buraya hareket ettik.

- Sayın Valimizden, Büyükşehir Belediye başkanından da gerekli ilk bilgileri aldık.

- Milletvekillerimiz sahada var diledikleri Bilgileri buradaki görevli arkadaşlara aktarmak suretiyle bu arama kurtarma faaliyetlerine katkı sağlamaya çalışıyorlar Bir kez daha geçmiş olsun diyorum

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un açıklamaları;

- Seferihisar açıklarında 6,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem sonrasında 114 artçı deprem meydana geldi.

- Tabi deprem aynı zamanda Çanakkale'de Manisa'da Muğla'da Aydın ilimizde hissedildi. Arama tarama faaliyetleri şu an için bütün illerimizde devam ediyor. Diğer illerimizde sorun problem gelmedi.

- Ekiplerimiz yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Şu an için 17 enkazımız var, enkaz altında vatandaşlarımız var.

- 12 vatandaşımız hayatını kaybetti, 522 yaralı vatandaşımız var. Yaralılarımıza her türlü müdahale yapılmaktadır. Kan veya herhangi bir ihtiyaç söz konusu değildir.

- 4 binamıza ilişkin her binada her enkazın başında bir arama kurtarma ekibimiz fiilen çalışmaktadır. Ve bu ekiplerle afet koordinasyon merkezi iletişim halindedir.

- Şu an 1227 arama kurtarma ekibimiz fiilen çalışmaktadır. Yardım kuruluşlarımız şu anda 12 bin kişiye yemek vermişlerdir, gıda ile ilgili ihtiyaç söz konusu değildir.

Bakan Pakdemirli: Buse kızımıza ulaşıldı

- Geçmiş olsun diyorum, yaralılara acil şifalar diliyorum. Deprem anında ben de Cumhurbaşkanımızla bir randevum vardı, haber alınca yönümüzü bu tarafa çevirdik geldik.

- Hızlı bir şekilde ben sahaya intikal ettim. Bu gece burada plan ve program yapılıyor.

-Sahada Buse kızımızla konuştuk, ablasıyla konuştuk ona ulaştık. Yine Buse kızımızın yanında bir arkadaşı daha var İnci kızımız.

"İnşallah çok buselerimiz kurtulur"

- Arkadaşlarımız çalışmaları yapıyorlar. İnşallah daha çok Buselerimiz kurtulur, binalarımızın altında kalan her vatandaşımız çıkar.

- Sadece birinci katı yıkılıp da orada çıkarılmayı bekleyen vatandaşlarımız da var.

- Hepimiz çok sabırsızız biliyorum ama yavaş yavaş ilerlememiz gerekiyor. Çünkü bina altında kalanlara zarar vermemek öncelik olmalı diye düşünüyorum.

- Bugün memleketimizde birçok ilde kuvvetli yağış var. Beş gün içerisinde İzmir ve çevresinde yağış beklenmiyor.

- Dışarda kalmak isteyen vatandaşlarımıza da bu bir artı olacaktır. Bugün gece beklenen en düşük sıcaklık 8 ila 11 arasında, gündüz beklenen en yüksek sıcaklık da 19 ila 22 derece arasında.