Bakan Soylu'dan Abdullah Gül sorusuna sert yanıt: Ağzımı açtırmasınlar!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Kim ne söylerse söylesin Gezi olayları büyük bir ihanettir. Bizden sonra gelecek nesiller bunun hesabını soracaklar" dedi. Bakan Soylu, Abdullah Gül ile ilgili soru üzerine, "Cumhurbaşkanımıza kimse güç vermedi, ağzımı açtırmasınlar" diye konuştu

Google Haberlere Abone ol

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Kim ne söylerse söylesin Gezi olayları büyük bir ihanettir. Bizden sonra gelecek nesiller bunun hesabını soracaklar" dedi. Bakan Soylu, Abdullah Gül ile ilgili soru üzerine, "Cumhurbaşkanımıza kimse güç vermedi, ağzımı açtırmasınlar" diye konuştu.

Abdullah Gül ne demişti?

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Karar gazetesine yaptığı açıklamada Gezi Parkı olaylarına ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı:

 Bana o zaman ilk sorulan soruya verdiğim cevap şuydu: “Bununla büyük bir gurur duyuyorum” dedim. Şaşırdı herkes. Çünkü “Türkiye'nin problemlerinin mahiyetini değiştirmişiz. Eskiden insanlar insan hakları için sokağa çıkardı. Faili meçhuller dursun diye çıkardı. Yolsuzluk dursun diye sokağa çıkardı. Şimdi insanlar ağacı kestirmem diye sokağa çıkmış, çevre duyarlılığı için sokağa çıkmış. Türkiye'nin problemlerini İngiltere'nin, ABD'nin problemleri haline çevirmişiz” dedim. Daha sonra bu toplumsal olay iyi yönetilemeyince terör örgütlerine büyük bir fırsat çıktı ve bildiğimiz vahim olaylar, vandallıklar cereyan eti. Açık söyleyeyim; benim birçok tavrım anlaşılmamış olabilir. Kendi camiamız da anlamamış olabilir. Ondan sonra daha ileri aşamalarda “demokrasi sadece seçim değildir” dedim. Bana o zaman bizim camiadan bazıları milli irade dersi vermeye kalktı. Milli idarenin ne olduğunu anlattım. Demokrasi sadece seçim değildir, seçimin ötesi vardır dedim. Halbuki ben şimdi bunları söylerken bu kadar tatsız politik ortamın içinde bunları tekrar konuşmak istemiyorum. O zamanlar tutuklu yargılamalarla ilgili yaptığım açıklamalara da bakın. Bireysel başvuru hakkı nasıl çıktı zannediyorsunuz, Haşim Bey’e gidin sorun.