Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayasofya'da kıldığı namaz sonrası açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazını kılmak için Ayasofya'ya gitti. Erdoğan namazın ardından yaptığı açıklamada "Türkiye bir tırmanışta. Bizim bu tırmanışımızı görmek istemeyen, gözü olup da görmek istemeyenler var" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazını kılmak için Ayasofya'ya gitti. Erdoğan namazın ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

LÜBNAN'DAKİ PATLAMA

Beyrut'taki patlamada failler henüz belirlenmedi. Yakından takip ediyoruz.

Oraya yardımları gönderdik bunların içinde askeri diyebileceğimiz yardımlar var.

Kardeş Lübnan'ı yalnız bırakamayız. Felaketin boyutu çok çok büyük. Beyrut Limanı önemli bir limandı bu patlama bölgede bir sıkıntının sebebi olmuştur. 

DOĞU AKDENİZ

Yunanistan'la Mısır arasında yapılan bu anlaşmanın hiçbir kıymeti harbiyesi yok.

Yunanistan'ın Libya ile ilgili olarak kıyıdaş olma konusunda bir alakası var mı? Mısır'ın bir alakası var mı? Yok.

Merkel benden ricada bulundu. Ben de Şansölye Merkel'e 'Eğer Yunanistan'a güvweniyorsanız biz 3-4 hafta ara veririz ama bunlar sözünde durmayacaklar' dedim. Nitekim de öyle oldu.

Biz de Barbaros Hayrettin'i de yolaldık yeniden sondaja başladık.

EKONOMİK GÖSTERGELER

Dünyada şu anda ekonomik gelişmeleri gözden geçirecek olursanız başta ABD olmak üzre Rusya filan ekonomide korona virüs salgınından sonra zikzaklar olduğunu görürsünüz.

Burada tüm samimiyetimle, ben içerdeki düşmanları zaten gündeme getirmek istemiyorum. Bize zaten dışardakiler yetiyor. İçerdekiler de pompalama görevi ifa ediyorlar.

Burada samimi bir şey söylüyorum. 2002 Kasım'ında göreve geldik. Size şimdi söyleyeceğim rakamlara dikkat edin.

2002'de milli gelirimiz 236 milyar dolardı 2019 milli gelirimiz 754 milyar dolara çıktı.

Bakın nereden nereye. Fert başı milli gelir o zaman 3 bin 581 dolardı ve bu rakam 2019'da 9 bin 127 dolara çıktı. Bunun dışında otomobil noktasında satışlara bakalım.

Şimdi bu bir şeyi gösteriyor. Yani Türkiye bir tırmanışta. Bizim bu tırmanışımızı görmek istemeyen, gözü olup da görmek istemeyenler var. Ben belgelere dayalı konuşuyorum. Mesela sadece açılan şirket sayılarna bakıyorsunuz 30 bin 842 iken, şu anda 2017 itibariyle 85 bin 265 adet şirket açılmış.

Tabi bazı sıkıntılar yok değil. İhracat 36 milyar dolardı, şu anda 180 milyar dolar. Türkiye adeta bir uçuşun içerisinde. Ama gözü olup görmeyenler hala bu gerçekleri çarpıtmaya çalışıyorlar. Biz tırmanışımızı yüksek oranda devam ettiriyoruz, ettireceğiz.

MUHARREM İNCE'NİN PARTİ KURACAĞI İDDİASI

Bizim içimizden birileri de gitti ayrıldı, partilerini kurdular. Bu parti kuruluşları nereye varır bilemem. Şu an sayın Muharrem beyle ilgili olarak onun da hakkıdır, eski bir siyasetçidir. O da onun doğal hakkıdır.

BAHÇELİ'NİN AKŞENER'E ÇAĞRISI

Sayın Bahçeli'nin daveti ise benim yadırgadığım bir davet değildir. O da olabilecek en makul çizgide davettir. Temenni ederim ki birlik beraberliğin tesisine yönelik inşallah bir adım olabilir. Çünkü dağınıklıkta bir şey yok.

Hele hele HDP'yle terör örgütlerityle el ele olmak, milli ve yerli olarak düşündüğümüz İYİ Parti'ye hiç uygun da düşmeyebilir.
Böyle bir sıkıntının olduğu hasebiyle zaten böyle bir davet gerçekleşmiştir diye düşünüyorum.

YENİ KISITLAMALAR OLABİLİR Mİ?

Bütün kısıtlamaların hepsi Bilim Kurulu'nun aldığı kararlara bağlı. Halkımıza sesleniyorum. Ne olur, maske, mesafe ve temizlik buna dikkat edelim. Buna dikkat edelim ki Allah göstermesin bir sıkıntı yaşamayalım. Dün itibariyle vefat 14. Mesele tabi vaka sayısının düşmesi. Bunu başarmamız lazım. Çalışıyoruz, daha çok çalışacağız sizler de bize yardımcı olmanız lazım ki bir an önce vaka sayısının düşmesini, vefat sayısının düşmesini hep beraber sağlayalım.

Koronavirüs olduğu dönemde ne olur, maskeyi mesafeyi ve hijyen kurallarına dikkat edin. Buna dikkat edersek bu işi çok ama çok az hasarla atlatırız. Buna dikkat etmemiz lazım. Birliğimizi ve beraberliğimizi asla bozmayalım.