Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İzmir depremiyle ilgili açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir'de meydana gelen 6.6'lık deprem ile igili açıklamalarda bulunuyor.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

- Son olarak buraya gelirken, vefat sayımız 12 idi. Yaralı sayımız 438 idi. Bunlar içerisinde 5 vatandaşımız ameliyatta 8 vatandaşımız yoğun bakımdaydı.

- Şu an itibarıyla 17 binada arama çalışmalarımız devam ediyor. Devletimiz, bakan arkadaşlarımızla tüm kurumlarıyla deprem anından itibaren yıkıntılar altında kalan vatandaşlarımızı kurtarmak ve sarsıntıdan etkilenen herkese yardımcı olmak için harekete geçmiştir.

- AFAD emniyet teşkilatımız sağlık birimlerimiz ve diğer ilgili kamu personeli canla başla işlerini yapıyor, bakanlarımız koordinasyonu bizzat yerinde sağlamak üzere süratle olay yerine ulaşmışlardır.

-Kurtarma çalışmalarının bir an önce sonuçlanması için tüm imkanları seferber ettik.

-Binaları hasar gördü veya olayın şokundan kurtulamadıkları için henüz evlerine giremeyen vatandaşlarımıza da gereken desteği sağlıyoruz.

- Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfımız bunun için gereken kaynak hemen aktarılmıştır.

-Hedefimiz yaraları bir an önce sarmaktadır.

- Bu arada Katar devlet başkanı aramış kendisi ile görüşmeler yaptık. Herhangi bir destek talebi gerekirse bütün imkanlarımızla yanınızda dediler. Kendilerine teşekkür ettik.

- Yunanistan Başbakanı Sayın Miçotakis yine aynı şekilde aradılar.

- Zira bu depremden tabii Yunanistan'da etkilendi. Fakat görüşmeyi yaptığımız anda onlarda herhangi bir ölüm söz konusu değildi.

- Fakat etkilendiklerini onlar da söylediler. Sağ olsunlar onlar da herhangi bir yardıma ihtiyaç varsa biz hazırız dediler. Biz de kendilerine şu anda böyle bir durum söz konusu değil, ama bize düşen bir görev varsa bizde bütün imkanlarımız da Yunanistan'ın yanındayız dedik.

- İzmir'den gelen bu haber gerçekten bizi derinden üzmüştür.

- Ülkemizin en doğusundan en batısına kadar tehlikeli bir deprem kuşağında yaşadığı gerçeğini her sarsıntıyla bir kez daha hissediyoruz. Afet ve acil durumlara müdahale için uzun süredir üzerinde çalıştığımız planları kararlılıkta hayata geçiriyoruz.

Aşı çalışmaları

- Türkiye bir yandan Çin, Rusya, Amerika gibi ülkelerdeki aşı çalışmalarını yakından takip ederken, diğer taraftan da kendi aşısını geliştirmek için yoğun çaba içindedir.

- İnşallah önümüzdeki bahar aylarında kendi aşımızı vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Amacımız ilk etapta yüksek risk gruplarından başlayarak bu hizmeti tüm vatandaşlarımıza ulaştırmaktır.

- Dünya salgın karşısında mazlum ve mağdurlar adeta kaderlerine terk edildi. Türkiye olarak bu noktada gerçekten örnek bir tavır ortaya koyduk.

- Salgın döneminde 155 ülkenin ve 8 uluslararası kuruluşun tıbbi malzeme desteği talebine olumlu cevap vererek elimizdeki imkanları paylaştık. Her konuda kendimiz ve tüm dostlarımız için en iyisini yapmanın gayreti içinde olduk.

- Rabbimden tüm insanlığı bu salgından bir an önce kurtarmasını diliyorum. Türkiye artık 84 milyonu bulmak üzre olan nüfusu içindeki 15 milyona yaklaşan ilk, orta, lise öğrencisi ve 8 milyon üniversite öğrencisiyle gerçekten imrenilecek genç bir insan kaynağına sahiptir.

- 30 yaş altı nüfusumuzun toplam nüfusa oranı yüzde 40'a yaklaşıyor. En az üç çocuk temennisi öyle rastgele söylenmiş bir ifade değil, ülkemizin geleceği bakımından hayati öneme sahip bir tespittir.

- Dikkat ederseniz sadece genç demiyorum, aynı zamanda yetişmiş vurgusunu da yapıyorum. İnsani ve milli değerlerle güçlü şekilde donanmamış, çağın teknolojisine hakim şekilde yetiştirilmemiş bir genç nüfus avantaj olmaktan çıkıp başlı başına bir sorun haline dönüşür.

- Geçtiğimiz asra gelişmiş, bu sıfatla damga vuran ülkelerin nüfus konusundaki kayıpları sebebiyle ciddi bir gelecek kaygısı içine girdiklerini görüyoruz.

- Hatta bu endişenin batıda yükselen islam düşmanlığı ve yabancı düşmanlığının ana sebeplerinden biri olduğunu da biliyoruz.

- Türkiye geleceğin yıldızları arasında gösteriliyor. Katıldığım bilim toplantılarında gördüğüm bir gerçeği sizlerle burada paylaşmak istiyorum.

- Türkiye'nin gerçekleştirdiği tarihi atılım, bilim ve araştırma faaliyetlerinde de önümüzü açmıştır.

- Başbakanlığım ve Cumhurbaşkanlığım döneminde bilimsel çalışmaların teşviki, araştırma-geliştirme faaliyetlerinin yaygınlaştırılması, yüksek teknolojinin tasarımı hususundaki her projeye şahsi destek verdim.

- İnşallah halen içinden geçtiğimiz şu kritik süreci başarıyla geride bırakıp 2023 hedeflerine ulaştığımızda karşımızda yepyeni bir Türkiye göreceğiz.

- Ülkemize ve kendimize olan güvenimizin artması, 2053 vizyonumuzun altını daha güçlü şekilde doldurmamızı sağlıyor.

- Maruz kaldığımız tüm saldırılara, tüm engellemelere rağmen bilimde de Türkiye'yi dünyanın en iyi ülkeleri arasında bir numaraya taşımaya kararlıyız. Bu konuda en büyük desteği bilim insanlarından bekliyoruz. Emeğiniz ve gayretleriniz için her birinize teşekkür ediyorum.

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Ödülleri

- Bugün Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı ödüllerini veriyoruz. Aziz Sancar Bilim Ödülü'ne layık görülen Taner Demirer hocamızı tebrik ediyorum.

- Taner Demirer hocamız daha önce de kendisine başka ödülleri de tevdii ettiğimiz, kanser alanındaki çalışmalarını yakından bildiğimiz ülkemizin gururu bilim insanlarımızdan biridir.

- Koçak Farma, yerli kovid 19 aşısının üretimindeki gayretleriyle ülkemize değer katmış bir firmamızdır.

- Ender Koçak'ın şahsında tüm KoçakFirma ailesini tebrik ediyorum.

- Teşvik ödüllerini Bilkent Üniversitesi'nde Ercüment Çiçek'e, Doktor Arif Ergin Çetin'e ve Koç Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mehmet Gönen'e takdim ediyoruz.