Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kimsenin denizinde gözümüz yok

Kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gelin Akdeniz'deki tüm ülkeler olarak bir araya gelelim, herkesin hakkını koruyan bir formül bulalım. Türkiye'nin kimsenin toprağında, denizinde gözü yoktur" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine toplantısı sonrası açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

- Lübnan'da meydana gelen patlama sebebiyle dost Lübnan halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

"Herkesin hakkını koruyan formül bulalım"

- Geçtiğimiz haftanın en önemli konusu da Akdeniz ve Ege'de verdiğimiz cevaplardı. Ancak Yunan tarafı bir kez daha, Mısır'la hiçbir hukuki temeli olmayan anlaşmaya yönelmiştir.

- Türkiye'nin hiç kimsenin hakkında, hukukunda toprağında meşru çıkarlarında gözü yoktur. Bizim tek talebimiz bize aynı yaklaşımla yaklaşılmasıdır.

- Bizi sahillerimize hapsetme girişimine elbette rıza göstermeyeceğiz. Biz diyoruz ki gelin Akdeniz'deki tüm ülkeler olarak bir araya gelelim. Herkesin hakkını koruyan bir formül bulalım. Ülkemizin bu çağrısına kulak asmayan bir takım ülkeler kendi geleceklerini karartıyorlar.

"Türkiye 6 basamak yükseldi"

- Ekonomide olduğu gibi enerjide de ülkemizin bağımsızlığı için mücadele etmeye devam edeceğiz. 

- Kişi başına gelirde dünya ortalamasında üst gelir ortalamasına yükselttik. 2019 yılında insani gelişmişlik sırasına göre Türkiye 6 basamak yükseldi.

- Bu sayede dünya bankası tarafından hazırlanan iş yapma kolaylığı endeksinde geçtiğimiz yıl 10 basamak birden yükselerek 33. sıraya yükseldik.

- Bütün bunlar ülkemizdeki refah düzeyini ifade etmesi bakımında söylüyorum.

- Bunlar aynı zamanda benim vatandaşımın alım gücünün nereden nereye yükseldiğini göstermesi bakımından arz ediliyor.

"Turizmde yaşadığımız tüm sorunları gidermeye çalışıyoruz"

- İş açma geçen sene 30 bin 842 iken bu sene 85 bin 263'ü buldu.

- Almanya Rusya bugün itibariyle kapılarını açmış durumdalar. Yine yükselmeye başladığımızı hep birlikte göreceğiz.

- Salgın sebebiyle turizmde yaşadığımız tüm sorunları gidermeye çalışıyoruz.

IMF'den borç alınacak iddiaları

- Boşuna avucunuzu ovuşturmayın. Biz o kapıları kapadık. IMF bizden 5 milyar dolar istedi.

- O zamanki bakan 'bu borcu verelim mi' dedi. 'Verelim' dedim. Bugün borcu alan yarın talimat alır. Şimdi parti kurmuş bize ekonomi dersi veriyor. Önce bunu bir defa herkesin görmesi gerekiyor.

"Öğrencilerimize burslarıyla kredileriyle destek oluyoruz"

- Engelli aylığını 25 liradan 851 liraya yükselttik. Lisans öğrencilerine verdiğimiz kredileri 45 liradan 550 liraya çıkarttık. Şimdi harç felan böyle bir şey yok.

- Öğrencilerimize burslarıyla kredileriyle destek oluyoruz. Destek olmaya devam edeceğiz.

- Her alanda bu rakamları çeşitlendirmek mümkün.

"Türkiye'nin yükselen yıldızından rahatsız olanlar üzerimize geldiler"

- Ülkemizin 2013 yılından beri ardı ardına yaşadığı her saldırı ile birlikte korunma yöntemlerimizi geliştirdik. Girdiğimiz her mücadeleden başarılı çıktık.

- Türkiye'nin yükselen yıldızından rahatsız olanlar üzerimize geldiler.

- Başka ülkelerden talep edilmeyen şartlar bizden istendi.

- Küresel belirsizliklere rağmen ihracatta 80 milyar doların üzerine çıkarak bir rekora imza attık. Maruz kaldığımız çok yönlü saldırılara rağmen ekonomimiz attığımız kararlı adımlarla 2019'un son çeyreğinde yeniden güçlü politikasına döndü.

- Bu bizim için güçlü bir patikaydı ama İnşallah bunu caddeye dönüştüreceğiz.

- Kur saldırıların etkisiyle %24'e çıkan Merkez Bankası politika faizi %8.25 seviyesine indi. Hamdolsun daha da düşecek İnşallah.

"Konya'da şehir hastanemizi açtık"

- Salgın döneminden vatandaşlarımızdan esnafımıza her kesimin sıkıntılarının yanında olduk. Aldığımız tedbirlerle ülkemiz salgın sürecini dünyada başarılı geçiren ülkelerden biri oldu.

- Birileri sadece gazel okur, biz iş üretiriz. Farkımız bu. DSÖ verilerine göre, dünya genelinde corona vaka sayısı 20 milyona yaklaştı. Konya'da şehir hastanemizi açtık.

- Ülkemiz milyon kişi başına düşen vaka sayısında 73. sıradadır. İnşallah bu dönem sona erdiğinde ülkemiz en az hasarla atlatan ülkelerden biri olacaktır.

"IMF 2020 yılı için daralma beklentisini %3'ten %4.9'a yükseltmiştir"

- Salgının sarsıcı etkisinin daha iyi anlaşılmasıyla uluslararası kuruluşlar büyümede revizyona gitmişlerdir.

- IMF 2020 yılı için daralma beklentisini %3'ten %4.9'a yükseltmiştir.

- Aynı dönemde Almanya ekonomisi %11.7, İtalya %17.3, Fransa %19, İspanya %22.1 oranında daralmıştır.

"Ekonomimizi hızlı toparladık"

- Tüm destekleyici politikalara rağmen ekonomik toparlanmanın zaman alması beklenmektedir. Türkiye ekonomisi de salgından olumsuz etkilenmiştir tabi ki.

- Ancak aldığımız tedbirler, güçlü sağlık altyapımız ve ekonomimizin dayanıklılığını arttırmaya yönelik adımlar sayesinde ekonomimizi hızla toparladık.

- Haziran ve Temmuz aylarına ait öncüler ekonomide toparlanma sinyalleri veriyor. Ekonomi güven endeksi Nisan ayındaki 51.3 seviyesinden Temmuz ayında 82.2 seviyesine yükselmiştir.

-  Otomobil üretimi Haziran ayında Mayıs ayına göre %71.7 oranında otomobil satışları ise %127.6 oranında artış kaydetmiştir. Temmuz ayında otomobil satışlarındaki artış eğilimi devam etmiştir.