Cumhurbaşkanı Erdoğan Şuşa'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi törenle karşılandığı Şuşa kentinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile ortak bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Erdoğan konuşmasını, "Bizim gücümüz Azerbaycan'ın gücü, Azerbaycan'ın gücü bizim gücümüzdür" ifadeleriyle bitirdi.

Google Haberlere Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'ın onlarca yıldır Ermeni işgalindan kurtuluşunun yıl dönümünde Şuşa'da resmi törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aliyev'le başbaşa görüşecek. Erdoğan, heyetlere de başkanlık edecek. Görüşmelerde siyasi ve ekonomik alanda yapılacak anlaşmalar gündemde olacak.

 Aliyev ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ortak bir basın toplantısı düzenliyor. Toplantıda ilk konuşan Aliyev özetle şu ifadeleri kullandı;

"Türkiye gibi müttefiki olan Azerbaycan bundan güç alarak 2. Karabağ Savaşı'nda tarihi misyonunun yerine getirdi. Şimdi ise yeni bir dönem başlıyor. Aziz kardeşimi karşılayarak manzarayı gösterdim. Bir tane sağlam bina yoktur, binalarımız yerle bir oldu. Tarihi abidelerimizi yıkıp söküp talan edip Şuşa şehrini bu hale getirdiler. 28 yıllık işgal döneminde 1 bina dikilmemiştir. Düşman taş taş üzerine koymamıştır."

"Şuşa eğilmedi, öz ruhunu koruyabildi, bizi bekliyordu biz de geldik. Tarihi şehirde kardeş ülkemizin Cumhurbaşkanı konuğumuzdur."

Daha sonra sözü Erdoğan aldı. Erdoğan'ın konuşmasından satır başları ise şöyle;

"Allah'a hamd olsun ki vermiş olduğumuz sözümüzü bugün yerine getiriyoruz. 44 günlük bir savaşın ardından Karabağ sahiplerine Hamd olsun eline geçmiş oldu. Ermeni işgalinden kurtulmuş oldu. Arkadaki fonda görülen bina aslında Ermeni mezaliminin ne yazık ki bu şaheserleri ne hale getirdiğinin bir ifadesi. Ve gardaşım da fon olarak basın toplantısında gayet anlamlı bir yeri seçmiş bulunuyor. Bir tarafta Valilik binası öbür tarafta Ermenilerin yerle yeksan etmek üzere oldukları bir bina. 15 Haziran Azerbaycan Milli Günü vesilesiyle Haydar Aliyev'i anmadan geçemeyeceğiz."

"Kardeşim Aliyev ile birlikte geçtiğimiz yılın 10 Aralık günü Bakü'de paylaşmıştık. O gün bambaşka bir coşku vardı. 6 ay sonra bu defa kadim şehir Şuşa'da birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Azerbaycan halkının Karabağ zaferini birkez daha tebrik ediyorum."

"Şuşa'dan bölgemize ve dünyaya vereceğimiz mesajların çok önemli olduğuna inanıyorum."

"Şuşa'da yoğun bir çalışma var. Bütün bunlarla beraber susuz olan bu bölge suya kavuşuyor. Çalışmalar sürekli devam ediyor. En kısa zamanda bölge havalimanlarına da kavuşacak. Buralara geliş gidişler daha da artacak. Turizmde de bölge ciddi bir sıçramayı yaşayacak. Karabağ tekrar eski ihtişamına kavuşacaktır, bundan hiç şüphemiz yok."

"Türkiye olarak inşaa faaliyetlerinde de kardeşlerimize her türlü katkıyı veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Evlerine dönmeyi beklediğimiz Azeri kardeşlerimize de her türlü çabayı göstereceğiz. Yeter ki buranın gerçek sahipleri evlerine dönsün. Onlara gerek mali destek gerek iş imkanı noktasında her türlü desteği vermek suretiyle kendi mekanlarına geri dönmeleri buraları ciddi manada zenginleştirecektir."

"Toki ile birlikte burada atmayı planladığımız adımlar var. TOKİ'nin buradaki karşıt grubuyla birlikte çalışarak bu adımları atacağız. Azarbaycan halkının zaferini kabullenmeye davet ediyoruz. Anlaşmanın ardından artık bölgede tüm taraflar için yeni bir işbirliği imkanı doğmuştur."

"Ermenistan'ın kendisine uzatılan bu dayanışma elini tutmasını, bu fırsatı iyi kullanmasını temenni ediyoruz. Altılı bir platform dedik, bu altılı platformda Rusya, Gürcistan, Türkiye, Ermenistan, Azerbaycan ve İran. Bu altılı platformla birlikte bölge barış içerisinde yaşanan bir bölge olsun. Bu adımı atmak için kardeşimle beraber her türlü fedakarlığa varız. Atılacak adımlarla bölge bir barış bölgesi haline gelmiş olur. Bu tarihi fırsatın gerçekçi olmayan hevesler, söylemler ve eylemlerle kaçır8ılmaması en büyük dileğimizdir. Yeni statüye katkıda bulunmak isteyen herkesin barış ve işbirliğine teşvike yönelmesi şarttır. Ermenistan ile normalleşme için biz de üzerimize düşeni yapacağımızı her fırsatta söylüyoruz."

"İki ülke arasında kimlikle seyahati 1 Nisan'da başlattık. Bu adım karşılıklı ilişkilerimizi kolaylaştırarak bizleri birbirimize yakınlaştıracaktır. Ticarette son dönemde önemli adımlar attık. Ticaret hacmimizi 2023 yılında 15 milyar dolara çıkarma hedefimize doğru ilerliyoruz. Pekçok şirketimizin önemli yatırımları bulunuyor. Azerbaycanlı şirketlerin Türkiye'deki yatırımları bizi memnun ediyor."

 "SOCAR ile Türkiye Petrolleri'nin 3. ülkelerde yatırım yapma görüşmelerini kardeşimle beraber ele aldık."

"Özellikle tek millet, iki devlet temelinde yükselttiğimiz ilişkilerimizi daha yükseğe taşıyacak yeni bir tarihi adımı attık. Bunu daha da güçlendireceğiz. Biraz önce kardeşimin ifade ettiği Şuşa Beyannamesi ile ilişkilerimizin yeni dönemdeki yol haritasını belirledik. 11 A4 sayfası beyanname bugün hayatiyet kazanıyor. Türkiye Azerbaycan arasındaki beyannamenin içeriği bundan sonra geleceğe yönelik adımları atarken bölgeyi kapsayan bir kararlılığın burada yattığını görüyoruz. Şuşa'da bir Başkonsolosluk açmayı planlıyoruz, böylece bölgede gerçekleştireceğimiz faaliyetlerin daha hızlı yürütülmesini sağlayacağız."

"Bütün bunların ötesinde savunma sanayi alanındaki ilişkilerimizi teknoloji transferi ve ortak üretim projeleri ile daha da tahkim ediyoruz. Kardeşim Baykar'ın yönetiminden Haluk bey'e bir onur madalyası verdiler. Ben de aile adına teşekkür ediyorum. Burada İHA'lar SİHA'lar ciddi iş gördüler."

"Sürekli olarak bir pazar değil, aynı zamanda Azerbaycan bu işlerde üretim merkezi olma imkanını da yakalayacaktır. Bizim gücümüz Azerbaycan'ın gücü, Azerbaycan'ın gücü bizim gücümüzdür."