VAR Odası'nın açıkladığı hakem değişikliğini MHK duyurdu! Antalyaspor - Trabzonspor maçının hakemi değişti

Dün akşam tv100'de yayınlanan VAR Odası programında açıklanan Erkan Özdamar'ın Antalyaspor - Trabzonspor maçından alındığı iddiası doğru çıktı! Ertem Şener ve Deniz Ateş Bitnel'in ortaya attığı iddianın ardından MHK, Antalyaspor - Trabzonspor maçına Ali Palabıyık'ı atadı.

Google Haberlere Abone ol

Merkez Hakem Kurulu (MHK), Süper Lig'in 19. haftasında oynanacak Antalyaspor-Trabzonspor maçının hakem kadrosunda değişikliğe gitti.

Türkiye Kupası'nda oynanan Fenerbahçe maçının hakemi Ümit Öztürk ve VAR hakemi Erkan Özdamar, görevlerinden alındı.

Antalyaspor - Trabzonspor maçının orta hakemi Erkan Özdamar, görevden alındı. Özdamar bu kararı Antalya'da otelde maç saatini beklerken öğrendi. Maçı Ali Palabıyık yönetecek. Erkan Özdamar dün kupada oynanan Fenerbahçe - Kasımpaşa maçının VAR hakemiydi.

Otele yerleştikten sonra kararı öğrendi

Erkan Özdamar, görevden alındığını Antalya'da konaklayacağı otele yerleştikten sonra öğrendi.

Sarı-lacivertlilerden tepki geldi

Ziraat Türkiye Kupası'nda oynanan Fenerbahçe-Kasımpaşa maçında Mert Hakan Yandaş ile Aytaç Kara arasında yaşanan pozisyon sonrasında verilen kararlara sarı-lacivertlilerden tepki gelmişti.

Pozisyonda hakem Ümit Öztürk yalnızca Mert Hakan Yandaş'a kırmızı kart gösterirken Aytaç Kara için VAR incelemesi yapılmaması gündem olmuştu. Fenerbahçe'nin resmi sitesinde ise karşılaşmanın VAR hakemi Erdan Özdamar ile ilgili sert bir açıklama yayınlanmıştı.

Hakem Ümit Öztürk de görevden alındı

Fenerbahçe-Kasımpaşa maçının orta hakemi Ümit Öztürk'ün de görevden alındığı öğrenildi. Öztürk'ün bu hafta VAR hakemi olarak görev yapması bekleniyordu.

TFF değişiklik yaptı

Türkiye Futbol Federasyonu, Antalyaspor - Trabzonspor maçının hakemini resmen değiştirdi. Spor Arena'nın saatler öncesinden duyurduğu gibi mücadeleyi Erkan Özdamar'ın yerine Ali Palabıyık yönetecek.

Fenerbahçe'den yapılan açıklamada, 

"Dün akşam Ziraat Türkiye Kupası Son 16 Turu’nda değerli rakibimiz Kasımpaşa ile oynadığımız maçta yaşanan ve kamuoyunun gündemini meşgul eden; yoruma, kişisel görüş ve değerlendirmelere kapalı, her şeyin gün gibi açık olduğu pozisyon ile ilgili tespitlerimizi kamuoyu ile paylaşma sorumluluğu doğmuştur.
Maçın 89. dakikasında, ikili mücadele esnasında çarpışan ve aynı anda yere düşen futbolcumuz Mert Hakan Yandaş ile rakip oyuncu Aytaç Kara arasında karşılıklı olarak fiili müdahaleler olmuş; hatta pozisyonun tekrarlarına bakıldığında ilk olarak rakip oyuncu Aytaç Kara oyuncumuz Mert Hakan’ın kafasına tekme atmış sonrasında oyuncumuz reaksiyon göstermiş ve sadece bizim oyuncumuz kırmızı kart ile cezalandırılmıştır

Önünde gerçekleşen pozisyon için dördüncü hakem Yiğit Arslan orta hakem Ümit Öztürk ile iletişime geçmiş midir? Ekran başında pozisyonları birçok açıdan inceleme şansı olan VAR hakemi Erkan Özdamar, maçın orta hakemi Ümit Öztürk’ü bu konuda uyarmış mıdır?

Uyarmış ise orta hakem neden ve nasıl inceleme gereği duymamıştır?

Uyarmadı ise açık ve net bir şekilde kırmızı kartı gerektirecek bu hareket neden görmezden gelinmiştir?

Bununla birlikte oyuncumuz Mert Hakan’ın tamamen etkiye tepki olarak gerçekleştirdiği hareketine karşılık; geçen sezon ve bu sezon da dahil olmak üzere yaşanmış, kırmızı kart ile cezalandırılmış ve ‘tahrik’ dolayısıyla geri alınmış emsaller önümüzde duruyorken PFDK ve Tahkim Kurulu’nun standartlarının takipçisi olacağımızı şimdiden kamuoyunun bilgisine sunarız" denildi.