Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kanal İstanbul'u inadına yapacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti İstanbul İl Kongresi'nde önemli açıklamalarda bulundu. "Hiç kimsenin bu şehre, ülkeye, millete kem gözle bakmasına müsaade etmedik, etmeyeceğiz" diyen Erdoğan, İstanbul'a yapılan hizmetleri tek tek açıkladı. Erdoğan, "Kanal İstanbul'u inadına yapacağız" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlenen İstanbul 7. Olağan İl Kongresi'ne açıklamalarda bulunun Cumhurbaşkanı Erdoğan. "Hiç kimsenin bu şehre, ülkeye, millete kem gözle bakmasına müsaade etmedik, etmeyeceğiz" dedi. İstanbul'a yapılan hizmetleri tek tek sayıp, son 18 yılda eski rakamla 275 katrilyon lira yatırım yapıldığını ifade eden Erdoğan, "Kanal İstanbul projemizin etüt kapsamında yer alan tüm teknik çalışmalar tamamlandı, diğer adımlar için de gerekli çalışmaları başlatıyoruz. Onlara rağmen Kanal İstanbul'u yapacağız, inadına yapacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle; 

- Kuruluşundan bugüne partimize katkı vermiş tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Kurulduğu günden bugüne AK Parti'nin kongrelerinde değişim rüzgarı eser.

- Osman Nuri Kabaktepe kardeşimizi İstanbul'a il başkanı yapıyoruz. Kendisinin Bayram Şenocak'tan devraldığı sancağı İstanbul'da daha yukarılara taşıyacağına inanıyoruz.

- Bayram Şenocak ve ekibine şu ana kadarki hizmetleri nedeniyle teşekkür ediyorum. Bu iş burada bitmiyor, sadece virgül.

- Kendileri ile başka platformlarda birlikte çalışmayı sürdüreceğiz. 

- Şu anda mevcut yönetimimizin yaş ortalaması 39. Genç, dinamik bir yapıyla inşallah yola devam.

- Yönetimimiz de en son bildiğim kadarıyla 15 hanım kardeşimiz vardı değil mi? Kuruluşunun üzerinden 20 yıl geçtiği halde Türkiye'nin yönetiminde alternatifsiz olmamızı bu değişim gerçeğine borçluyuz.

- Bugün İstanbul kongresi benim 7. kongrem. Salgın şartları sebebiyle bir kaç il dışında bunu gerçekleştiremedik.

- Kongrelerimize canlı bağlantı ile iştirak ederek arkadaşlarımızın heyecanına ortak olmaya çalıştık. 24 Mart'ta Olağan Kongremizi Ankara'da toplayarak bu süreci taçlandırıyoruz. 

- İstanbul için dünyanın merkezi derler. Böyle bir şehre hangi ünvanla olursa olsun hizmet etmek şereflerin en büyüğüdür.

- İstanbul'u anlamadan Türkiye'yi anlayamazsınız. İstanbul'u kavramanın en güzel yolu ona şairlerin gözüyle bakmaktır. 

- İstanbul için dünyanın merkezi derler. Böyle bir şehre hangi ünvanla olursa olsun hizmet etmek şereflerin en büyüğüdür.

- İstanbul'u anlamadan Türkiye'yi anlayamazsınız. İstanbul'u kavramanın en güzel yolu ona şairlerin gözüyle bakmaktır. 

"Cevabımızı 'Büyük ve Güçlü Türkiye diyerek verdik"

- Ülkemize, milletimize ve İstanbul'a hizmet davamızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Gençler, onlar Yeni Zelanda'daki katilin ağasından Ayasofya minarelerini kurtaracağız dediler.

- Biz cevabımızı Ayasofya'yı 86 yıl sonra tekrar ibadete açarak verdik. Onlar mesajlarını bu aziz şehrin duvarlarına 'zulüm 1453'te başladı' diyerek verdiler, biz cevabımızı 'büyük ve güçlü Türkiye' diyerek verdik.

- Onlar başlattıkları darbeyle istiklalimize el uzattılar, biz cevabımızı 7'den 70'e şehadete yürüyerek verdik.

Onlar ezanları susturmak için kapılara dayandılar.

- Bira kutularıyla beraber o camiimizi girenler bunlar değil mi? Bu ahlaksızlar, edepsizler, teröristler değil mi?

- O Gezi Olayları'nda da bunların hesabını onlara sorduk.

- Bundan sonra da bilsinler ki ola ki böyle bir yola tevessül edecek olurlarsa bu millet bunun bedelini çok ağır ödetir.

- Biz cevabımızı geceler boyunca hiç dinmeden süren selalarımızla verdik, onlar milletimizi birbirine karşı kışkırtmak için her yolu denediler, biz cevabımızı Rabia'mızla verdik.

- Hizmet mücadelesinde elbette eksiklerimiz olmuştur, belki hatalarımız da olmuştur.

- Hepsi de giderilir, hepsi de tamamlanır. Önemli olan ülkeye ve millete hizmet heyecanını ve iradesini güçlendirerek sürdürmektir.

İstanbul'da son 18 yılda 275 katrilyon yatırım

- Bizim İstanbul'u aşkla seviyoruz ifademiz sadece bir iyi niyet beyanından ibaret değildir. Bu sözün gerisinde çok büyük bir müktesebat var.

- Mesela sadece son 18 yılda İstanbul'a ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz? Sadece son 18 yılda İstanbul'a eski rakamla 275 katrilyon lira tutarında yatırım yaptık. 275 milyar.

- Eğitimde 38 bin 361 yeni derslik kazandırdık, 1 milyonun üzerinde yüksek öğrenim öğrencisinin öğrenim gördüğü 37 bin 500 akademik personelin çalıştığı İstanbul'a toplam 38 adet yeni üniversite kurduk.

- Birkaç yıl içinde de yüksek öğrenim yurt kapasitesini 2 katından fazla artıracak yatırımlarımız şu anda sürüyor.

- İstanbul'a 46 adet yeni spor tesisi kazandırdık. Sosyal yardımlarda 17 milyar lira tutarında kaynak aktararak ihtiyaç sahibi İstanbullu kardeşlerimizin yanında olduk.

- Sağlıkta 17 bin 534 yatak kapasiteli 66 hastaneden oluşan 163 sağlık tesisi inşa ettik. Toplamda 950 yatak kapasiteli 3 hastanemizle birlikte 17 sağlık tesisimizin yapımı devam ediyor.

- Bunların dışında plan, projesi, ihalesi devam eden 9 bin 582 yatak kapasiteli 60 sağlık tesisimiz var. Toplu konutta 173 bin konut projesini hayata geçirdik.

 İstanbul'da toplamda 16 milyon 101 bin metre kare yüzölçümünde 38 adet millet bahçesi projesi bulunuyor. Bunların 10 tanesini tamamladık.

- AKM'nin inşasında sona geliyoruz, Taksim Meydanı'nda biliyorsunuz. Muhteşem bir opera binasını İstanbulumuza kazandırıyoruz.

- O malum zatlar var ya, onlara rağmen. Yaparsak biz yaparız, AK Parti yapar. Çok farklı bir projeyi oraya hamdolsun inşa ettik ve kısa zamanda bitiyor.

- Özel sektör muhteşem bir camiyi de Taksim Meydanı'na inşa ediyor.

- O da on yılların hayali. Ulaştırmada İstanbul'un bölünmüş yol uzunluğunu 500 km ilaveyle 782 km'ye çıkardık.

- İstanbul - İzmir otoyolunu tamamlayarak 8-9 saat süren yolculuk 3.5 saate, Bursa'yı 1 saate, Balıkesir'i 2 saate, Eskişehir'i 2-2.5 saate düşürdük.

- Kuzey Marmara Otoyolu'nu tamamlamak üzereyiz. Marmaray'ı, Avrasya Tüneli'ni insanlığın hizmetine sunduk.

- İstanbul'un Ankara, Eskişehir, Konya, Bilecik, Kocaeli ve Sakarya bağlantılarını yüksek hızlı trenle sağladık.

- İnşası devam eden, hatta tamamlandığında İstanbul'u ülkemize 4 bir tarafına hızlı trenle bağlamış olacağız.

- Halkalı Lojistik Merkezi'ni bitirdik, demiryollarımızın çoğunu yeniledik. Boğaz'ın altından geçecek yeni tünel olan Büyük İstanbul Tüneli'nin ihale hazırlıkları devam ediyor.

- Yapımı süren Gayrettepe - İstanbul Havalimanı metro hattını bu yıl sonuna kadar tamamlıyoruz. Halkalı - İstanbul Havalimanı raylı sistem bağlantısını metro hattını önümüzdeki yıl bitiriyoruz.

- Yenikapı - İncirli - Sefaköy metrolarını ise 2023 sonuna kadar hizmete sunuyoruz. İstanbul'un kültürüne, ekonomisine ciddi katkısı olacağına inandığımız Haliç Yat Limanı ve Kompleksi planımızı da seneye bitirmeyi planlıyoruz.

- Ben şu anda İstanbul'a yapılan hizmetleri anlatıyorum. Peki CHP'lilerden hiç böyle bir şey dinlediniz mi? Bunların kitabında hizmet diye bir şey var mı? Biz bu millete hizmetkar olmaya geldik, efendi olmaya değil.

Kanal İstanbul projesi

- Engellemeye çalışıyorlar ya, Kanal İstanbul projemizin etüt kapsamında yer alan tüm teknik çalışmalar tamamlandı, diğer adımlar için de gerekli çalışmaları başlatıyoruz.

- Onlara rağmen Kanal İstanbul'u yapacağız, inadına yapacağız. Kanal İstanbul'la İstanbul nasıl güzelleşecek, nasıl bir başka şehir olacak, bunu da görecekler.

- Çamlıca tepelerinde bir görüntü kirliliği vardı. Antenler falan. Hepsini kaldırdık mı? Kaldırdık.

- Çünkü biz çevreciyiz. Çevreciliğimizin alametifarikası olarak onları kaldırdık ve bunun yanında televizyon ve radyo kulesini de hizmete açarak bir başka görüntüyü oraya verdik.

- Yalnız Binali bey, o mimari bana ait. Bütün o antenlerin hepsinin vericileri orada.

- Ama artık çevre adına hamdolsun bu güzel adımı attık. İnşallah önümüzdeki dönemde bu şehre nice güzel hizmetleri çok daha büyük aşkla kazandırmaya devam edeceğiz.

- Artık ı kuleden İstanbul'u izlemek fırsatına sahipsiniz.

- AK Parti sorumluluklara sahiptir. Türkiye'nin ve Türk milletinin kaderiyle partimizin kaderi adeta iç içe geçmiştir.

- Ülkemize saldıranların birinci hedefi hep AK Parti ve onun temsilcisi olan şahsımız ile tüm kadrolarımızdır.

- AK Parti'ye saldıranların da asıl gayesi Türkiye'nin kazanımlarıdır.

- Bunun için hep dediğimiz gibi, AK Parti gündem takip etmez, gündem belirler. Farkımız bu. Gündem belirleme konusunda en büyük görev de İstanbul İl teşkilatımıza düşüyor.

- Ülkemizde her önemli gelişme bu şehirde yaşanır. İstanbul'un gündemine iyi hakim olursak Türkiye'nin nabzını da tutmuş oluruz.

- Milletimize verdiğimiz hiçbir sözü unutmadık, ne taahhüt ettiysek eninde sonunda hepsini yaptık.

- Şimdi hep birlikte İstanbul'a bir söz vereceğiz. Bu aziz şehri, 1994 yılında teslim aldığımızda nasıl kısa sürede sorunlarını çözüme kavuşturduysak inşallah bir sonraki seçimde de aynısını yapmaya hazır mıyız?

"Ümraniye çöplğü hadisesini biz unutmuyoruz"

- Ümraniye çöplüğü hadisesini biz unutmuyoruz. CHP o Ümraniye çöplüğünde bizim vatandaşlarımızın ölümüne neden olmadı mı?

- O çöplük patladı ve 40'a yakın vatandaşımız maalesef öldü.

- Ama biz geldik, o çöplüğü kaldırdık, oraya spor tesisi yaptık. CHP deyince akla şu gelir: Çöp, çukur, çamur.

AK Parti üyelerine çağrı

- Kadın kollarımız kapı kapı dolaşacağız. Unutmayın kale içeriden fethedilir. Kaleyi içeriden inşallah hanım kardeşlerim fethedecekler.

- Gençler, siz de gönülleri fethedeceksiniz. Ben gençlerimize çok güveniyorum. Bizim gençlerimiz tinerci, eli bıçaklı, silahlı gençler değil. Bizim gençlerimiz bilgisayarıyla, kitabıyla okuyan, düşünen ve buna inanan bir gençlik.

- Gençler, kendimizi parti binalarına, ofislere, lobilere, çok konuşulan az iş yapılan mekanlara hapsetmeyeceğiz. Sokaklarda, çarşıda, pazarda, fabrikada, evde, iş yerinde, her yerde olacağız.

- Hanımlara gençlere, çalışanlar emeklilere ulaşacağız. Derdine derman olabildiğimizce derman, olamadığımıza ise dert ortağı olacağız.

- İstanbul'da ahvalinden haberdar olmadığımız, gönlüne dokunmadığımız tek bir vatandaşımızı bırakmayacağız.

Sizden bir şey rica ediyorum; makam mevkii, bunların hepsi gelip geçici. Ne olur, tevazu ehli olalım. Mütevazı olalım ve kimseye gurur, kibir satmayalım.

- Tevazu ile insanlara yaklaşalım. Kim darda kalmış, onlara biz ulaşacağız, yardım elimizi uzatacağız.

- 2019 seçimlerinde çekilmeye çalışılan numaraları unutmadık. Özellikle hanımlara sesleniyorum; sizin sahip çıktığınız bir sandıkta hiçbir yanlışın olmayacağına inanıyorum.

- Seçim tarihine kadar boşa geçirecek tek bir günümüz yoktur. Unutmayın, insan için ancak çalıştığı kadarı vardır, emriilahisini hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayacağız.

- Altını çizerek söylüyorum: Millete küsülmez, milletle inatlaşılmaz, millete husumet beslenmez, millete rağmen iş yapılmaz.

- Bu temel hakikatleri kabul etmeden siyaset yapmaya kalkanın sonu hüsran olur.

- Bunun için hep AK Parti'yi milletin kurduğunu, AK Parti'nin sahibinin millet olduğunu, istikametini milletin gösterdiğini tekrar ediyoruz.

- Girdiğimiz seçimlerin tamamında partimizi 1. yapan milletimiz bunun karşılığında bizden sadece hizmet bekliyor. AK Parti olarak bugüne kadarki tüm başarılarımızı milletimize borçlu olduğumuzu biliyor, eksikleri de kendimizde arıyoruz.

- Cumhur İttifakı'yla başlattığımızı büyük ve güçlü Türkiye hedefine ilerleyeceğiz. Hukukta ve ekonomide hayata geçireceğimiz reformlarla bu süreci hızlandıracağız.

İnsan hakları eeylem planı salı günü açıklanacak

- Yeni sivil bir anayasayı milletimizle birlikte hazırlayarak darbe anayasasıyla yönetilme ayıbından kurtaracak, hem de 2023 vizyonumuza kavuşmuş olacağız.

- Önümüzdeki salı günü tüm kesimlerin beklentileri doğrultusunda hazırlanan İnsan Hakları Eylem Planı'nı paylaşacağız. Bir sonraki hafta da inşallah ekonomik reform paketini açıklayacağız.

- Sınırlarımız içinde ve dışında tek bir terörist bırakmayarak ülkemizin güvenliğine en önemli tehdidi ortadan kaldıracağız.

- Doğu Akdeniz'den Karadeniz'e ve Ege'ye çevremizdeki tüm sulardaki hakkımızı sağlama alacağız. Ege'de, Akdeniz'de bizler bütün gücümüzle, imkanlarımızla varız, bundan sonra da var olacağız.

Yola çıktık, yanımızda kimler vardı, ama bugün maalesef kimler var. Ölümlü hayat içerisinde birçok dostlarımız, büyüklerimiz bugün yanımızda yok.

- Onlar Hakk'a yürüdüler. Daha yeni, büyük bir hadis alimi, aynı zamanda tefsir alimi Emin Saraç hocamızı 92 yaşında Hakk'a uğurladık.

- Birkaç gün öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığımızı uzun süre yapmış olan Kadir Topbaş ağabeyimizi yine onu da Hakk'a uğurladık.