Dışişleri Bakanlığı’ndan İsrail’e kınama

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada İsrail'in Batı Şeria'da yeni konut inşasına onay vermesi ile ilgili “İsrail'in bu gayrimeşru politikasını şiddetle kınıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Google Haberlere Abone ol

Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklama ile İsrail'in Batı Şeria'da verdiği konut inşaası izni kararını kınadı. Açıklamada, İsrail'in 1967'den beri işgal altında tuttuğu Batı Şeria'daki yasa dışı yerleşimlerde 2 bin 300'den fazla yeni konut inşasına onay vererek Filistin halkının haklarını gasbetmeyi sürdürdüğü vurgulandı.

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklaması şöyle: 

"İsrail'in bu gayrimeşru politikasını şiddetle kınıyoruz. İsrail, yasa dışı yerleşimlerin genişletilmesi politikasıyla uluslararası hukuku açıkça ve pervasızca çiğnemeye devam etmektedir. İsrail’in iki devletli çözüm perspektifini ortadan kaldırmayı ve işgali daimi kılmayı hedefleyen bu tasarrufunu reddediyor, kardeş Filistin halkının ve Filistin’in haklı davasının daima yanında olacağımızı yineliyoruz."

Filistin halkının yaşamı her gün daha da zorlaşıyor

Başbakan Binyamin Netanyahu başbakanlığındaki İsrail hükümeti, son dönemde işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Yahudi yerleşim birimi inşa faaliyetlerine hız vermiş durumda.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria'da işgal boyunduruğu altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda yer alan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.