Yeşilçam'ın efsane ismi hayatını kaybetti

Sinema sanatçısı Süleyman Turan, sabah saatlerinde Kadıköy'deki evinde ölü bulundu. Acı gerçek Turan'ın kapısı çilingirle açıldığında ortaya çıktı. Ünlü oyuncunun 2 gün önce yalnız bir şekilde yaşama veda ettiği belirlendi. Usta oyuncunun cenazesi yarın Şakirin Camii'nden kaldırılacak.

Google Haberlere Abone ol

Kapısındaki gazetelerin alınmamasından şüphelenen komşularının polise haber vermesi üzerine Süleyman Turan'ın kapısı çilingirle açıldı. Usta oyuncunun 2 gün önce öldüğü belirlendi. 83 yaşındaki usta oyuncunun vefat haberini CHP Eski İstanbul Milletvekili, gazeteci Barış Yarkadaş sosyal medya hesabından duyurdu.

Süleyman Turan kimdir

Gerçek adı Süleyman Başturan olan Süleyman Turan 19 Kasım 1936 yılında İstanbul’un Kadıköy semtinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kadıköy’de tamamladı. Haydarpaşa Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi bölümüne başladı. Üçüncü sınıfta okulu bırakarak askere gitti. Gönüllü olarak Kore Savaşı’na katıldı. NATO askerleri arasında düzenlenen tiyatro yarışmasında birincilik kazandı.

1963 yılında Ses dergisinin düzenlediği yarışmayı kazanarak Sayın Bayan (1963) filmi ile sinemaya adım attı. 1971 senesinde Yılmaz Güney’in yönettiği Yarın Son Gündür filmindeki rolü ile 9. Antalya Film Şenliği’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünün sahibi oldu. Bir sene sonra Güllü (1972) filmindeki performansı ile Antalya Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. Yeşilçam’ın darboğaza girdiği yıllarda dergi ressamlığı yaptı. Karikatürleri Akbaba adlı mizah dergisinde uzun süre yayınlandı. On beş yıl boyunca Sabah gazetesinde çizgiroman çizdi. 2003 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali tarafından Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görüldü. Çeşitli televizyon dizilerinde rol alan Turan, son olarak Cemal Şan’ın Sonsuz (2009) filminde oynadı.