İstanbul'da rüşvet operasyonu: 18 gözaltı kararı

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada, aralarında Maltepe Belediyesinde üst yönetimde görevli kişilerin de olduğu 10'u kamu görevlisi 18 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

İstanbul'da rüşvet operasyonu: 18 gözaltı kararı

İstanbul'da, rüşvet suçuna karıştıkları iddia edilen ve suçun işlendiği tarihte Maltepe Belediyesinde üst yönetimde olan kişiler ile zabıtaların da aralarında bulunduğu 10'u kamu görevlisi 18 şüphelinin yakalanmasına yönelik operasyon başlatıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında, "örgütlü olarak rüşvet almak, vermek, aracılık etmek ve resmi belgede sahtecilik" suçlarına karıştıkları tespit edilen, çoğunluğu Maltepe Belediyesinde görevli üst yönetici ve zabıta olmak üzere 10'u kamu görevlisi 18 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, suçun işlendiği dönemde Maltepe Belediyesinde başkan yardımcılığı yapan 2 kişi ile özel kalem müdürlüğü görevini yürüten zanlının da aralarında bulunduğu şüphelilerin yakalanması için eş zamanlı operasyon başlattı.

Devam eden operasyon kapsamında şüphelilerin birçoğunun gözaltına alındığı, adreslerdeki aramaların sürdüğü bildirildi.

Emniyet'ten açıklama

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü operasyonle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince, “Örgütlü
Olarak Rüşvet Almak, Vermek, Aracılık Etmek ve Resmi Belgede Sahtecilik” suçları ile ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında; Maltepe Belediyesinin üst yönetiminde görevli şahıslar ile zabıta personelinin de aralarında
bulunduğu 18 şüpheli şahsın yakalanmasına yönelik; 20.05.2022 günü gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlar neticesinde 10’u kamu görevlisi olmak üzere 16 şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Konu ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.
Kamuoyunun bilgisine sunulur.