Diş beyazlatma uğruna büyük tehlike: Ölüme götürüyor!

Sosyal medyada diş beyazlatma videoları gündem oldu. Diş beyazlatmada kullanılan yöntemler ise akıllara durgunluk veriyor. Gençler her ne kadar birbirlerine tavsiye verse de paylaşılan videolardaki yöntemler uzmanlara göre büyük tehlike içeriyor.

Diş beyazlatma uğruna büyük tehlike!

Sosyal medyada paylaşılan videolar arasında diş beyazlatma videoları da dahil oldu. Paylaşılan videolardaki diş beyazlatma yöntemleri ise akıllara durgunluk veriyor. Bu videoların bazılarında videoyu çeken kişi karbonat, diş macunu ve benzeri malzemeleri alüminyum folyoya dökerek dişlerine yapıştırıyor. Bazı sosyal medya fenomenleri ise dişlerinin beyazlığının sırrının muz kabuğu, karbonat, limon veya tuz ile diş fırçalamak için olduğunu öne sürüyor.

Uzmanlardan uyarı! 

Uzmanlara göre bu videolarda sunulan diş beyazlatma yöntemleri aldatmaca. Çoğu kişi farklı bir işlemle dişlerini beyazlatarak, çektiği videodaki önerinin diş beyazlığının sebebi olduğunu öne sürüyor. Bu tarz uygulamalar diş hekimlerine göre de dişi beyazlatmak yerine diş minesine zarar vererek, dişin ömrünü kısaltıyor. 

Diş Hekimi Arzu Yalnız, konuyla ilgili şu bilgileri veriyor:

"Alüminyum folyonun içerisinde ağır metaller var, bu zehirlenmeye götürür. İçine konulan limon, karbonat, sirke tarzı şeyler onun daha çok aşınmasına sebep olur ve tükürük yoluyla bunlar yutulur. Bu sağlık açısından çok tehlikeli, diş açısından da dişin minesini yumuşatan dişe zarar verip gerçek sağlıklı dokuyu aşındıran eylemlerdir bunlar. Bu metallere karşı alerjik bir reaksiyonu varsa ölüme kadar götürebilir" dedi.

"Hem sağlık açısından hem de dişler açısından çok tehlikeli"

Diş Hekimi Arzu Yalnız,evde eğer hekim kontrolü yoksa ve hekimin verdiği aparatlar yoksa evde diş beyazlatmanın mümkün olmadığının altını çizdi ve şöyle devam etti:

"Son zamanlarda bizim de sosyal medyada gördüğümüz, alüminyum folyonun içerisine çeşitli diş için zararlı malzemeleri koyarak ağızda tutulması hem sağlık açısında hem de dişler açısından çok tehlikelidir. Alüminyum folyonun içerisinde ağır metaller var bu zehirlenmeye götürür. İçine konulan limon, karbonat, sirke tarzı şeyler onun daha çok aşınmasına sebep olur ve tükürük yoluyla bunlar yutulur. Bu sağlık açısından çok tehlikeli, diş açısından da dişin minesini yumuşatan dişe zarar verip gerçek sağlıklı dokuyu aşındıran eylemlerdir bunlar.

" Ölüme kadar götürebilir"

"Zehirler, ölüm kişiden kişiye değişir. Bu metallere karşı alerjik bir reaksiyonu varsa evet ölüme kadar götürebilir" diye konuşan Yalnız; sirke, karbonat, limon aslında içerisinde asit içeren şeyler ile diş fırçalamak dişin minesini etkiler. Dişin minesi ne kadar kalın ve pürüzsüz ise dişin beyazlığı o kadar fazladır. Bu tarz şeylerle dişin minesine karşı bir saldırı gerçekleştiriyorsunuz" dedi ve bu uygulamaların sonunun diş kaybetmeye kadar varabileceğini söyledi.

"Diş kaybetmenize kadar..."

"Dişin minesi aşındıkça diş daha da sararır. Dişi kaybetmenize kadar bu uygulamaların sonu. Bu tür sosyal medya akımları aslında pratik gibi gözükse de bir yanıltmacadır. Sonuç bazen filtre ile bazen de kişinin başka bir işlemi sonucunda olmuştur. Bu tür gençlerin kanmamasını öneririm. Bu tarz aldatmacalar sonucunda dişiniz 1 ton açıldıysa 3 ton geri koyulaşabilir" diye konuştu.