SPK tüm paylaşımları didik didik etmeye başladı!

Borsa İstanbul'da manipülasyonlara dair incelemeler başladı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) şirketlerin yöneticilerinden sosyal medya hesaplarına kadar fiyat üzerinde etkili olabilecek tüm paylaşımları mercek altına aldı.

Google Haberlere Abone ol

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), özsermayesi eksi olan ve son dönemde oynaklığı artan hisseleri takibe aldı. Sosyal medya hesaplarından, şirket yöneticilerine kadar fiyat üzerinde etkili olabilecek tüm hesaplar mercek altında...

Borsaya yeni katılan 500 bine yakın küçük yatırımcının mağdur olmasını önlemek için geçen hafta önemli düzenlemeler yapan Borsa İstanbul (BIST) ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), şimdi de son dönemde sert fiyat hareketleri yaşanan, özellikle özsermayesini kaybetmiş şirketlerin hisselerini mercek altına aldı. Sabah'tan Oktay Özdabakoğlu haberine göre, bu tahtalardaki tüm işlemleri didik didik incelemeye başlayan SPK ve BIST yönetimi, aynı zamanda sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımları da yakından takip ediyor.

SPK geçen hafta yaptığı düzenleme ile borsada işlem yapma yetkisi verilenlere ve temsilcilerine verilecek para cezalarında üst sınırı 50 bin liradan 5 milyon liraya çıkarmıştı. Kurul aynı zamanda, disiplin cezalarını gerektiren fiillere yanıltıcı ve yanlış izlenim uyandırarak sosyal medya aracığıyla veya üyelik bazlı çevrim içi kapalı gruplar üzerinden sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını etkilemeyi dahil etmişti.

Yöneticiler de inceleniyor

Halka açıklık oranı yüzde 5'in altında olan şirketlere 1 Ocak 2021'e kadar süre tanınırken, son dönemde zarar nedeniyle özsermayesi eksi olan fakat hisselerinde sert hareketler yaşanan şirket hisseleri de takibe alındı. SPK, bu tahtalarda işlemleri tek tek incelerken, telefon görüşmelerinden sosyal medya üzerinden mesajlaşmalara kadar tüm etkileşimler de masaya yatırıldı. Tahtalardaki hareketin şirketle bağlantılı olup olmadığı da araştırma konusu olurken, özellikle yöneticilerin sermaye piyasası işlemleri soruşturuluyor. Zarar açıklayan bu şirketlerle ilgili basına yansıyan haberleri de takip eden SPK, etkileşim grupları üzerinden, yatırımcıların kararlarını etkileyip yanlış izlenim uyandırmak amacıyla yapılan yorumları inceliyor.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ
Parite
Son Değişim
EUR/USD 1.18 0.5539%
GBP/USD 1.30 0.1467%
USD/JPY 105.58 0.1327%
USD/CHF 0.91 -0.4835%
AUD/USD 0.70 -0.3538%
USD/CAD 1.31 -0.3183%
Piyasa Özeti
BIST 100 1,212.14 0.56%
ALTIN 481.70 -0.13%
DOLAR 7.88 -0.05%
EURO 9.32 0.49%
BRENT 42.25 -0.31%