Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli'nden gelen kötü haberden sonra bir kötü haber daha geldi. Kötü haberler peş peşe geliyor

Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli'nde ayçiçek hasadındaki düşüşün ardından bir kötü haber daha geldi. Şarköy ilçesinde bağ bozumu etkinliği düzenlendi. Etkinlikte şaraplık üzümlerde ortalama yüzde 10-30, sofralık üzümlerde ise yüzde 10-40 arasında rekolte kaybının meydana geldiği belirtildi.

Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli'nden gelen kötü haberden sonra bir kötü haber daha geldi. Kötü haberler peş peşe geliyor

Trakya'daki illerimiz Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli'nden ayçiçek yağından gelen kötü haberin ardından üzümden de kötü haber geldi. 

Şarköy'ün Sofuköy Mahallesi’nde bağ bozumu etkinliği düzenlendi. Bağ bozumu etkinliğine Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Öcal da katıldı. Mahalle muhtarı ve üreticilerin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte bağcılığın genel sorunları ve ihtiyaçları ele alınarak, çözüm önerilerinde bulunuldu.

Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli'nden gelen kötü haberden sonra bir kötü haber daha geldi. Kötü haberler peş peşe geliyor - Resim : 1

REKOLTE KAYBININ YANINDA KALİTE KAYBI DA VAR 

Etkinlikte 2023 üretim sezonunda yaşanan kuraklıktan dolayı üzümün kullanım amacı, çeşidi, yetiştirildiği mahalle ve mevkiine göre değişiklik göstermesi ile şaraplık üzümlerde ortalama yüzde 10-30, sofralık üzümlerde ise yüzde 10-40 arasında rekolte kaybının meydana geldiği ifade edildi. Sofralık üzümlerde rekolte kaybının yanında kalite kaybı da olduğuna vurgu yapılırken, kalite kaybı nedeniyle sofralık olarak değerlendirilemeyen üzümlerin de şıralık olarak değerlendirildiği belirtildi.