Temmuz ayından sonra geçerli olacak! Hem dolar hem petrol! Fiyatların yönünü yukarı çevirdi

OPEC üyelerinin dün bir araya geldiği toplantıda Suudi Arabistan, temmuz ayından itibaren günlük 1 milyon varil ek petrol üretim kesintisine gideceğini duyurdu. Petrol fiyatlarının yönünü yukarı çeviren gelişmelerin ardından; üç banka brent petrol tahminini yıl sonu için ortalama 100 dolara yükseltti.

Temmuz ayından sonra geçerli olacak! Hem dolar hem petrol! Fiyatların yönünü yukarı çevirdi

Suudi Arabistan liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının Avusturya'nın başkenti Viyana'da piyasa koşullarını değerlendirmek üzere bir araya geldi.

SUUDİ ARABİSTAN’DAN 1 MİLYON VARİLLİK KESİNTİ KARARI

Ülkesinin Temmuz’da gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisine gideceği bilgisini paylaşan Bin Selman, ek kesinti kararının duruma göre uzatılabileceğini söyledi. OPEC+ ülkelerinin fiyat endeksli hareket etmediğini aktaran Bakan Bin Selman, bu yaklaşımın başarısız olduğunu savundu.

DİĞER ÜYELER 2024’Ü BEKLİYOR

OPEC'ten söz konusu toplantıda alınan kararlara ilişkin yapılan yazılı açıklamada, OPEC+ ülkelerinin bu yılın sonuna kadar günlük üretim kesintisinde bir değişikliğe gitmeyeceği, 2024'te tüm üye ülkelerin günlük petrol üretimini 40 milyon 463 bin varil seviyesinde tutacağı bildirildi.

ÜÇ BANKADAN PETROL FİYATI TAHMİNİ

Suudi Arabistan'ın dün yapılan OPEC+ toplantısında gönüllü üretim kısıntısını Temmuz ayında derinleştirme kararı alması sonrası analistlerin Brent petrolü için fiyat beklentileri yükseldi. 2023 yıl sonunda fiyatların 100 dolara yükselebileceği tahmin edildi.