TFF Başkanı Özdemir: Taksitini ödemeyen yayıncı kuruluş hakkında işlem başlattık

Kulüpler Birliği ve Türkiye Futbol Federasyonu arasında toplantı gerçekleştirildi. TFF Başkanı Nihat Özdemir toplantı sonrası yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Yayıncı kuruluş son taksitlerini son gününde olan bugün ödemediler. Bununla ilgili hukuki işlemi başlattık" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: A.A

Kulüpler Birliği ile Türkiye Futbol Federasyonu arasında gerçekleştirilen toplantının ardından açıklamalarda bulunan TFF Başkanı Nihat Özdemir önemli açıklamalarda bulundu.

Özdemir'in yaptığı açıklamalardan satır başları;

“Kulüplerimizin sorunlarını geniş bir zaman aralığında dinledik. Birincisi bizden istedikleri 1 yıl evvel almış olduğumuz yabancı kuralındaki kısıtlama. 8 yabancı futbolcuyla sahaya çıkabilirsiniz diye madde vardı. Biz de bunu alırken uzun zaman düşündük. 2019-2020 sezonunda Türkiye liglerinde oynayan Süper Lig’de oynayan takımların yabancı oynama sınırı ortalaması 7,12’ydi. Biz bunu yönetim kurulunda çalışırken değerlendirme yaptık ve 8 yabancı oynar diye karar aldık. Kulüplerimiz geçen sene ertelemiş olduğumuz bu yabancı sayısını pandemi şartları konusunda 1 yıl daha ertelenmesini istedi. Biz bu istekleri değerlendiririz. Takım harcama limitlerinin tekrardan gözden geçirilmesi söz konusu. TFF olarak yapmış olduğumuz görüşmeler sonunda geçmiş hemen hemen bir buçuk sezonda takımlarımız seyirci sayılarından mahrum oldu."

"Reklam gelirinde kayıplar oldu"

"Bununla ilgili tribün gelirlerinden önemli derecede kayıpları oldu. Saha içi reklam gelirlerinden kayıplar oldu. Bunların değerlendirilmesi gerektiğini ifade ettiler. Biz de bunları değerlendireceğiz. Başka bir konu ise hepimizin bildiği gibi yabancı kurlarda önemli derecede artış var. Kulüplerin belli giderlerini yabancı para birimiyle ödendiğini biliyoruz. Artan yabancı kur değerlendirmesini de geçmiş sezondaki kura sabit olur mu diye görüşler var, bunu değerlendirmeye alacağız. Hiç borcu olmayan, bilançosu çok düzgün olan kulüplerimizin sağladıkları sponsorluk gelirleri, futbolcu satışından gelirler ve belli bir şekilde bir reklam geliri, bir mülk satışından olan gelirlerin bir bölü üçünü kullanıyorlardı. Bilanço çok temizse tamamını kullanacaklar. Bilançoda gri renkler olursa iki bölü üçünü, çok kötüyse bir bölü üçünü kullanılma şeklinde görüşler var. Bunları değerlendireceğiz. Transfer sezonu başlamadan evvel tüm kulüplerimizin harcama limitlerini ilan edeceğiz” dedi.

"Son taksitleri ödemediler"

“Maalesef yayıncı kuruluşla 2 milyar 650 milyon gibi rakamla anlaştık. Bugünlere kadar tüm taksitleri ödediler ama son taksitlerini son gününde olan bugün ödemediler. Bununla ilgili hukuki işlemi başlattık, yolumuza devam ediyoruz. Gelecek sezon olan 2021-2022 sezonunda da sözleşmemize göre alacağımız rakam belli. Bununla ilgili görüşmeleri yapacağız. Kulüpler Birliği burada birlik içinde oldular ve bize nasıl hareket etmemiz gerektiğinde bize destek vererek kararlılık gösterdiler. Biz bu görüşmelere devam edip iyi bir noktaya getirmeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.

“Avrupa 20’den 18’e düşmeye çalışıyor”

Küme düşme durumu ile alakalı sorulan soruya cevap veren Nihat Özdemir, “Küme düşme ile alakalı kulüpler taleplerini ilettiler. Bizim hedefimizin 18 takım olacağını ilan etmiştik. Geçen hafta 20 takımdan 18 takıma düşme kararı aldı Fransa. Tüm Avrupa’daki takımlar 20’den 18’e düşmeye çalışıyorlar. 20 takımlı ligin planlaması çok zor. Hafta içi maçlar ve Türkiye Kupası’nı oynatacak maçlara zaman bulamıyoruz. Tek maçlık eleme sistemiyle tamamlayabildik Türkiye Kupası’nı. Onu da düşünerek bu sene Süper Lig’den 4 takım düşmesini ilan ettik. Onunla da ilgili talepler oldu, onları da oturup konuşacağız. Düzeltmemiz gereken nokta varsa kamuoyuna açıklayacağız” şeklinde konuştu.