THY'nin "rüya uçağı"nın adı "Maçka" oldu

THY, dün filosuna dahil olan ilk "Boeing 787-9 Dreamliner'a, Trabzon'da şehit düşen Eren Bülbül'ün memleketi "Maçka"nın adı verildi.

Google Haberlere Abone ol

Türk Hava Yollarının (THY), filosuna dün dahil olan ilk "Boeing 787-9 Dreamliner'a, Trabzon'da 11 Ağustos 2017'de bölücü terör örgütü mensuplarıyla sağlanan sıcak temas sırasında şehit düşen Eren Bülbül'ün memleketi "Maçka" adı verildi. 

THY'den yapılan açıklamada, filonun ilk Boeing 787-9 Dreamliner'ının adına karar vermek için yapılan ankete  katılan ve "AdıErenOlsun" diyerek destek veren tüm misafirlere teşekkür edildiği belirtildi.

Açıklamada, "Yeni uçağımıza kahraman Eren'imizin memleketi 'Maçka' adını verdik. İlk uçuşumuz da Trabzon'a. Ailesiyle birlikte hep beraber Eren'i ziyaret edeceğiz. Biz bayrağımızı gururla taşıyor, bu vatan için uçuyoruz. İyi ki varsınız." ifadeleri kullanıldı.

- 4 Seçenek sunuldu ama...

THY, filosuna kattığı "Boeing 787-9 Dreamliner" tipi uçağının ismini belirlemek için önceki gün Twitter'daki sosyal medya hesabından yolculara yönelik anket düzenlemişti.

Hava yolunun Twitter'daki resmi hesabından yapılan ankette, yarın İstanbul Havalimanı'na inecek, "rüya uçak" olarak tabir edilen uçağın ismi için "Yeni uçağımızın adı ne olsun? Sizlere #RüyaGibi bir uçuş deneyimi yaşatacak olan filomuzun yeni üyesi Dreamliner'ın ismine birlikte karar verelim." ifadeleri yer verilirken seçenekler arasında, "Perge, Assos, Göbeklitepe, Zeugma." yer almıştı.

- "AdıErenOlsun" etiketine yoğun ilgi

THY filosundaki ilk "Boeing 787-9 Dreamliner'a şehit Eren Bülbül'ün isminin verilmesi konusunda sosyal medyada bir kampanya başlatılmış, etikete kısa sürede çok sayıda kişi destek vermişti. "Eren" isminin verlmesini isteyenler uçağa "Maçka" adının verilmesine yine sosylam medyadan "Eren istedik Maçka dediler", "Neden Eren olmadı?" tepkileri yükselirken, uçağa seçenekler dışında bir tercihle "Eren" yerine "Maçka" isminin verilmesi eleştirildi.

- Eğitim SİHA'sına 'Eren' adı verilecek

THY uçağına "Maçka" adı verilirken, Selçuk Bayraktar'ın eğitim SİHA'sına 'Eren' adını vereceğini öğrenildi. 

Türk Hava Yollarının (THY) filosuna dün dahil olan ilk "Boeing 787-9 Dreamliner"a, Trabzon'da 11 Ağustos 2017'de terör örgütü mensuplarıyla sağlanan sıcak temas sırasında şehit düşen Eren Bülbül'ün memleketi "Maçka" adı verilmesi, sevinçle karşılandı.

Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, filonun ilk "Boeing 787-9 Dreamliner"ının adına karar vermek için yapılan ankete katılan ve "AdıErenOlsun" diyerek destek veren tüm vatandaşlara teşekkür ettiğini söyledi.

THY'nin dün sosyal medyada yaptığı paylaşıma dikkati çeken Koçhan, şöyle konuştu:

"THY'nin yeni nesil uçaklarından olan, 'rüya uçak' diye adlandırdıkları 'Boeing 787-9 Dreamliner'a isim koyma yönüne gittikleri için sosyal medyada bir paylaşım gördük. Bu paylaşımdan sonra kısmen sanatçıların kısmen de bizim öncülüğümüzde, uçağımızın adının tüm gençlere, tüm Türkiye'ye örnek olan, vatan, bayrak sevgisiyle daha ergenliğe ulaşmadan 15 yaşında canını vatan savunması için feda eden şehidimiz, Maçka'nın gururu Eren Bülbül'ün adının konulması yönünde bir kampanya başlatmak istedik."

- "SİHA'ya 'Eren' adı verilecek"

Koçhan, kampanyanın kısa sürede Türkiye'nin her yerinden güçlü şekilde desteklendiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Dün gece saatlerine ulaştığımızda ilk olarak Selçuk Bayraktar'ın eğitim SİHA'sına 'Eren' adını vereceğini öğrendik ve bu bizi çok mutlu etti. Bundan sonra kampanyayı daha da hızlandırdık, farklı yerlerden özel destekler istedik. Bunun sonucunda da başta Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank olmak üzere Trabzon milletvekillerinin hepsi de özel bir katkı sağladı. Ardından THY'nin yetkililerinin açıklamasıyla, yeni uçağın adının şehidimiz Eren Bülbül'ün doğduğu yer, memleketi 'Maçka' olduğunu öğrendik. Bundan büyük mutluluk ve gurur duyduk. Uçağın ilk uçuşunun da şehidimiz Eren Bülbül'ün ailesiyle Trabzon'a yapılacak olmasından ayrıca gurur duyduk. "

Koçhan, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, THY yetkilileri ve çalışanları ile destek veren herkese Maçka halkı adına şükranlarını sunduğunu kaydetti.

- THY'YE ÖZEL TASARIM

Boeing’in yeni nesil teknoloji ürünü uçağı, THY markasına özel oluşturulmuş yeni kabin tasarımı ile yeni evine geçerek, yeni bir dönemin başlangıcını yapan küresel taşıyıcı için yepyeni bir kilometre taşına işaret ediyor.

Bu tasarım içerisinde en önemli bölümü yeni koltuk tasarımları oluşturuyor. En yeni teknolojinin kullanıldığı 30 business sınıfı koltuğu ile Boeing 787-9 Dreamliner, rakipsiz bir uçuş deneyiminin garantisini sunuyor. Optimum yakıt verimliliği ve menzil esnekliğinde en gelişmiş uçaklardan biri olarak kabul gören "B787-9 Dreamliner" aynı zamanda, THY'nin öncelikli politikalarından biri olan uçuş ağı genişletme stratejisine de önemli bir katma değeri olması bekleniyor.

Daha efektif bir düzenlemeyle yeni güzergahlar oluşturulmasına olanak sağlayacak bu uçaklar, milli havayolu THY'nin dünyanın en çok ülke ve uluslararası noktasına uçan havayolu olma statüsünü de pekiştirecek. Daha geniş kabin içi bagaj alanları ve ekstra geniş pencerelere sahip geniş gövdeli uçak, kısılabilir LED pencere panjurları ile de kabine giren ışık üzerinde daha fazla kontrole imkân tanıyor. Özel bir 'konfor bölgesi', ışığı filtreleme, daha iyi hava basıncı ve daha fazla nem oluşturma kabiliyetleri ile birlikte uçak, yolcuların daha az kuruluk hissetmelerine yardımcı olup, uçuş yorgunluklarını azaltmalarına olanak sağlayacak. Yolculara daha sessiz bir uçuş deneyimi sağlamaya adına, motorlar, sistem ve ekipmanların tamamı da titreşim izolasyonuna sahip tasarımı ile ön plana çıkıyor. 

Uçak, 30 koltuğun her biri için 111,76 santimetrelik bacak boşluğu ve 193,04 santimetrelik yatak uzunluğu ile tasarlandı. Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’nın renkli gün batımından tasarım ilhamı alan modern 1-2-1 konfigürasyonu, yolculara maksimum konfor sunmak adına alan kullanımını en üst düzeye çıkarıyor. Bu yeni kabin tasarımını tüm detaylarıyla gözler önüne seren özel 3D film, temmuzda THY'nin sosyal medya hesaplarında gösterilecek.

Türk Hava Yolları’nın ilk 787-9 Dreamliner'ı, 8 Temmuz'da İstanbul Havalimanı'ndan Antalya'ya uçmasının ardından ilk uluslararası uçuşunu 17 Temmuz'da uçuş ağına katılacak Denpasar'a (Bali) düzenleyecek.

Yaz dönemi boyunca orta ve uzun mesafeli egzotik rotalarda yolcu taşıyacak uçağın destinasyonları arasında; Londra, Manchester, Dubai, Washington DC, New York, Atlanta, Mexico City, Cancun, Bali, Amsterdam, Delhi, Panama ve Bogota bulunuyor. Ağustos ayının sonunda filoya katılan altı "B787-9 Dreamliner", THY'nin genç ve modern filosunun büyümesinde yeni bir dönemin başlangıcının habercisi olarak, yine çeşitli uluslararası rotalarda uçuş sağlıyor olacak.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ
Parite
Son Değişim
EUR/USD 1.19 -0.1141%
GBP/USD 1.38 0.0654%
USD/JPY 109.35 -0.0274%
USD/CHF 0.92 0.2493%
AUD/USD 0.76 -0.1967%
USD/CAD 1.26 0.1831%
Piyasa Özeti
BIST 100 1,367.41 -0.62%
ALTIN 453.11 -0.21%
DOLAR 8.16 0.04%
EURO 9.71 -0.12%
BRENT 63.49 0.24%
Çok Okunan Haberler
Avaşin ve Hakurk'a operasyon