Merkez Bankası duyurdu! Ticari kredi limitine sınırlama getirildi, artık eskisi gibi olmayacak

Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre; Merkez Bankası, ticari kredi limitlerine sınırlama getirdi. Artık eskisi gibi olmayacak. İşte ticari kredi limitinde yapılan değişiklikler...

Ticari kredi limitine sınırlama getirildi

Ticari kredilere uygulanan komisyon ücretleriyle ilgili sınırlamaya giden Merkez Bankası, yeni düzenleme ile kredi tahsis ücretleri ilk limit tahsisinde, tahsis edilen kredi limitinin yüzde 0,25’ini, limit yenilemelerinde yenilenen limitin yüzde 0,125’ini geçemeyecek. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yenileme talebi ticari müşteriden gelmediği müddetçe kredi tahsis ücreti alınamayacak

Bloomberg HT'de yer alan habere göre, bankalara yönelik bu adım ile birlikte, Merkez Bankası’nın daha önce uygulamaya aldığı “ticari kredilerde faiz tavanı” uygulamasının etkinliğinin artırılması amaçlanıyor. Limitin artırıldığı durumlarda ilave limitin üzerinden yeni bir kredi tahsis ücreti alınabilecek. Limit tahsis veya yenileme talebi ticari müşteriden gelmediği müddetçe kredi tahsis ücreti alınamayacak. Azami kredi tahsis ücreti yıllık olup tahsis edilen limit süresinin ay sayısı dikkate alınarak oransal uygulanacak.

Merkez Bankası duyurdu! Ticari kredi limitine sınırlama getirildi, artık eskisi gibi olmayacak - Resim : 1

Kredinin yüzde 1,10'nunu geçemeyecek 

Düzenlemeye göre kredi kullandırım ücreti sadece nakdi kredilerden alınabilecek.

Kredi kullandırım ücretleri, rotatif krediler hariç olmak üzere kullandırılan kredinin yüzde 1,10’unu geçemeyecek.Rotatif kredilerde ise ortalama kredi kullandırım bakiyesinin yıllık yüzde 1’ini geçemeyecek.

Rotatif kredilerin kullandırım ücreti ilgili dönemin ortalama kredi kullandırım bakiyesi üzerinden dönem sonlarında, diğer nakdi krediler için ise her bir kullandırım anında tahakkuk ettirilecek.

Bir yıldan kısa vadeli kredi kullandırımlarında azami kredi kullandırım ücreti, vade gün sayısı dikkate alınarak ve oransal düşülerek uygulanacak.