TMSF'den kritik altın açıklaması! 'Koza Altın varlık fonuna devredilebilir'

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, Koza Altın tarafında ciddi sondaj çalışmalarının başladığını söyleyerek, "Bu ara ülkemize müjdeler geliyor, biz de altında müjdeler verebiliriz" dedi.

TMSF'den kritik altın açıklaması! 'Koza Altın varlık fonuna devredilebilir'

Türkiye'nin altın ithalatı rekor seviyede arttı. 2019'da 967 milyon dolar olan altın dahil kıymetli maden ithalatı, Ağustos 2020'de dörde katlanarak 4 milyar 239 milyon dolara fırlamışken, yurt içinde bulunan değerli madenlerin önemi katlanarak arttı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, Koza Altın'la ilgili ellerinde 200'ün üzerinde ruhsat olduğunu, ciddi bir sondaj çalışmasına başladıklarına dikkat çekti.

Gülal, sondaj çalışmalarının olumlu olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye'nin muhtelif yerlerinde rezervimiz var. Madende işler biraz ağır gidiyor. Geçen yıl itibarıyla 11 ton ürettik, bunu birkaç yıl içinde 15 tona çıkarmanın hesaplarını yapıyoruz. 37 farklı noktada sondaj çalışması yapıyoruz. Kuyularımız açıldı. Bu ara ülkemize müjdeler geliyor, biz de altında müjdeler verebiliriz." dedi.

Diğer yandan TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, stratejik bir firma olarak niteledikleri Koza Altın'ı Türkiye Varlık Fonu'na devredebileceklerini belirtti. Gülal Erciyes Anadolu Holding ve Aydınlı Grup için de halka arz çalışması olabileceğini ifade etti.