Türkiye akın etti, depolar bir günde boşaldı!

Türkiye'yi etkisi altına alan korona virüs nedeniyle herkes önlem almaya çalışıyor. Bir kaç isim tarafından ortaya atılan "tonik korona virüse iyi geliyor" iddialar nedeniyle marketler ve tekel bayilerin rafları boşaldı, depolarda tonik kalmadı.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: TV100.COM

Sosyal medyada hızla yayılan iddia nedeniyle Türkiye'de neredeyse hiçbir market rafında tonik kalmadı. Sebebi ise sıtma tedavisinde kullanılan kinin maddesinin tonik ürünlerinin içerisinde eser miktarda bulunması. İddialar tamamen bilim dışı olmasına karşın halk bir anda büyük marketler ve tekel bayilerde satılan tonikleri almak için akın etti.

İnsanların kolilerce aldığı tonikler iki gün içerisinde tüm stokların tükenmesine sebep oldu. Normal zamanlarda cin-tonik olarak alkol karışımında kullanılan tonik şu anda piyasada yok satıyor. Bazı işletmelerin normal fiyatı 5 lira olan 1 litre toniği 10 hatta 15 liraya sattığı belirtilirken, sağlık çalışanları bu tür iddialara itibar edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut

Burhanettin Bulut uyardı!

Kendisi de sağlık kökenli bir isim olan CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, sıtmanın ilacı olan kininin korona virüse karşı etkili olduğu söylentisinin yayılmasının ardından herkesin tonik almak için birbiriyle yarıştığını söyledi.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Bulut, bilimsel olmayan bu tür dedikoduların insanlara zarar verebileceğini ifade ederek, koruyucu etkisi bilimsel otoritelerce doğrulanmamış ilaçlar ve ürünlerin bilinçsiz ve gereksiz bir şekilde kullanılmaması gerektiğini vurguladı.

Bulut, içerisinde etkin madde olarak kinin bulunan ilaçların, eczanelerden toplatıldığını, şu anda sadece ilacın normal endikasyonunda raporlu olanlara kırmızı reçete ile verildiğini kaydetti.

"İlk gün bitince, ertesi gün bir daha aldık, onlar da anında bitince anladık"

Tekel bayiisi işleten bir kişi, tv100.com'a yaptığı açıklamada, "İlk gün elimizdeki tonikler üst üste satılınca bir an şaşırdık ancak ne olduğunu anlamadık. Ertesi gün biraz daha alıp getirdik. Sabah dükkanımızı açtıktan hemen sonra insanlar gelip tonik sormaya başladı. 1 saat içerisinde dükkana girenler tüm tonikleri alıp gitti. Ardından bir daha getirdik bu kez fazla aldık. O sırada tanıdığımız bir müşteri neden aldığını söyleyince olayın boyutunu anladık. Elimizdeki tüm tonikler bitince tekrar almak istedik ancak hiçbir yerde bulamadık. Şu anda üretici firmanın depolarında da tonik yok" açıklamasında bulundu.

Daha önce sattıkları toniğin bir-iki müşterisi olduğunu, pek tercih edilen bir ürün olmadığını söyleyen tekel bayii sahibi, fırsatçıların ürünü bir kaç katı fiyatına sattığını belirtti.