Bakan Koca uyarmıştı! Karadeniz için 15 gün sokağa çıkma yasağı!

Uzmanlar, Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Samsun'da vaka artışını durdurmak için 15 gün sokağa çıkma yasağı ve karantina uygulanması gerektiğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı vaka sayısı haritasına göre en çok vakanın görüldüğü ilk 5 il Karadeniz Bölgesi'nde yer aldı. Bölgede çalışan uzmanlar, vaka artışını durdurmak için Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Samsun'da 15 gün sokağa çıkma yasağı ve seyahat yasağı konulması ve bölgesel karantina uygulanması gerektiğini söyledi.

 

Sağlık Bakanlığı 'covid19.saglik.gov.tr' adresinde Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilere göre, 8-14 Şubat 2021 tarihleri arasında Covid-19 vaka sayılarının nüfusa oranla en fazla olduğu iller sıralamasında ilk 5 sırada Karadeniz Bölgesi'nden Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Samsun yer aldı.

Karadeniz Bölgesi'nde çalışmalarını sürdüren filyasyon ekipleri, son günlerde koronavirüsün en fazla cenaze namazları, taziye ve aile içi ev ziyaretlerinde yayıldığını tespit etti. Vaka sayılarının oransal olarak en yüksek olduğu illerde hafta sonu kısıtlamalarında ilçe geçişlerine, köy ve mahallelere çıkışlara yasak getirildi, cenaze namazlarına katılım 30 kişi ile sınırlandırıldı.

Uzmanlar da, vaka sayılarının en yüksek olduğu iller sıralamasında ilk 5 ilin yer aldığı Karadeniz için, tedbirlere uyulması çağrısını yineledi, Karadeniz’deki vakaların yayılımını önlemek için tedbirlerin artırılıp, bölgede 15 günlük tam kapanma, ulaşım kısıtlaması ve 'bölgesel karantina' uygulanmasını talep etti.