Litvanya'da TB2 SİHA alınması için düzenlenen kampanyada 3 günde 3 milyon euro topladı

Litvanya'da Ukrayna için başlatılan TB2 SİHA bağış kampanyasında 3 günde 3 milyon Euro toplandı. Ukrayna Rusya savaşına yön veren ve Ukrayna halkına umut olan Türk SİHA'ları Rusya'ya karşı en etkili askeri sistem olarak görülüyor.

TB2 SİHA bağış kampanyasında büyük başarı!

Litvanya televizyonu Laisvers TV düzenlenen kamyanyayı yayınladı. 

Kampanyaya 100 euro bağışta bulunan 32 yaşındaki Agne Belickaite, "Bu savaş başlamadan önce hiçbirimiz silah almayı aklımızdan geçirmiyorduk. Ama şimdi bu normal bir şey haline geldi. Dünyanın daha iyi bir yer olması için bunu yapmalıyız" dedi.

Belickaite Rusya'nın eski bir Sovyetler Birliği ülkesi olan Litvanya'ya saldırmasından da korktuğunu ekledi.

 Satın alım anlaşmasının gelecek hafta imzalanması bekleniyor

Türkiye'den silahlı insansız hava aracı (SİHA) satın alım sürecini Litvanya Savunma Bakanlığı yürütüyor ve iki ülke arasındaki satın alım anlaşmasının gelecek hafta imzalanması bekleniyor. 

Ukrayna 20'den fazla Bayraktar TB2 satın almıştı

Ukrayna son yıllarda Türkiye'den 20'den fazla Bayraktar TB2 SİHA satın almıştı. Son olarak 27 Ocak'ta 16 tane daha sipariş vermiş, bu siparişler Mart ayı başında Ukrayna'ya teslim edilmişti. Bayraktar TB2'nin fiyatı 5 milyon euro.

Ukrayna'nın Litvanya büyükelçisi Beshta Petro "İlk kez siviller Bayraktar gibi bir şey almak için bağış kampanyası düzenliyor. Bu benzersiz bir kampanya" dedi.

Doğu Avrupa'daki NATO üyesi ülkelerin şu ana kadar Ukrayna'ya destek için gönderdiği silahların çoğu eski Sovyet yapımı silahlar.