"5G milli bir mesele herkes elini taşın altına koymalı"

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan kuruluşlarından bu yana yerli ve milli dijital ürünler de dahil ülkeye 50 milyar liralık yatırım yaptıklarını kaydederek "5G milli bir mesele herkes elini taşın altına koymalı" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: A.A

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan BTK'nin kuruluşunun 20'nci yıl dönümü etkinliğinde, kuruluşlarından bu yana lisans bedelleri, kule ve baz istasyonları, fiber ekipmanları ve kazıları, veri merkezleri, yerli ve milli dijital ürünler de dahil ülkeye 50 milyar liralık yatırım yaptıklarını kaydederek "5G milli bir mesele herkes elini taşın altına koymalı" dedi. 

Bu yatırımın yarısından fazlasını son 5 senede gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Erkan, şu bilgileri verdi:

"Önümüzdeki 3 sene 16 milyar lira daha yatırım yapmayı planlıyoruz. Yaptığımız yatırımların ne kadar önemli ve yerinde olduğunu içinden geçtiğimiz süreçte hep birlikte daha da iyi fark ettik. Mobilde 1.4 Gbps, sabit şebekede ise 10 Gbps hızları destekleyen, dünyanın en iyi internet altyapılarından biriyle pandemi döneminde de ülkemizin ve milletimizin yanında olduk, hızlı ve kaliteli hizmet sunmaya devam ettik."

Erkan, yeni nesil veri merkezlerine 2 milyar liradan fazla yatırım yaptıklarına işaret ederek, "Bugün Türkiye'nin en büyük veri işletmecisi konumundayız. Ülkemizin verisini yerli ve milli tesislerde en yüksek güvenlik standartlarını sağlayarak koruyoruz. Kurumlara özel koruma çözümleri ve 100'den fazla siber güvenlik uzmanımızla kesintisiz hizmet sunuyoruz. Siber güvenlik operasyon merkezimiz müşterimiz olan şirketlerin ve kamu kurumlarının altyapılarını 7/24 takip ediyor ve muhtemel saldırılar öncesi önlem alınmasını sağlıyor" diye konuştu.

Erkan, yerli ve milli baz istasyonu ULAK'ı şebekesinde ilk kullanan ve aynı zamanda tüm şebekesinde yerli ürün ve yazılım kullanımı en yüksek operatör olduklarını belirterek, "İşletmeciler tarafından siparişi verilmiş 3 bin 400 yerli baz istasyonundan 2 bin 900'ünün Turkcell tarafından verilmiş olduğunu da Turkcell Genel Müdürü olarak gururla ifade etmek isterim" diye konuştu.

"Dijital dönüşüm için 17 milyar dolar yatırım yaptık"

Türkiye'nin ve sektörün gelişimi için en kilit noktanın, 5G ve sonrasında gelecek yeni nesil teknolojileri destekleyebilecek altyapıyı inşa etmek olduğunu vurgulayan Türk Telekom Üst Yöneticisi Ümit Önal da Türk Telekom olarak sadece son 15 yılda ülkenin dijital dönüşümü için 17 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını söyledi.

Önal, ülkedeki fiber altyapının yüzde 80'inde Türk Telekom imzası bulunduğu bilgisini vererek, şu değerlendirmede bulundu:

"Türkiye'nin dört bir köşesini saran 314 bin kilometrelik fiber ağımızla 81 ilde 30 binden fazla mahallede ve köydeyiz. Hanelerin yüzde 90'dan fazlasına internet sunuyoruz. Türk Telekom olarak Türkiye'nin 5G'ye en hızlı geçen ülkeler arasında olması adına bütün telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren operatörlerimize, 5G'ye bir an önce geçebilmeleri için baz istasyonlarının fiberleştirilmesi konusunda fiber hizmeti vereceğimizi yinelemek istiyorum."

Önal, Türk Telekom adına BTK'nin 20'nci kuruluş yılını kutlayarak, kurumun başarılı hizmetlerinin daha nice seneler sürmesi temennisinde bulundu.

"Ülkemize 50 milyar liralık yatırım yaptık"

Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi Colman Deegan da BTK'nin 20, Vodafone Türkiye'nin ise 14 yaşında olduğunu belirterek, "Bir anlamda birlikte büyüdük ve geliştik. Vodafone olarak BTK'nin öncülüğünde sektörümüzün gelişimine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz." diye konuştu.

Deegan, bunun için etkin rekabet ortamının, sektörün sürdürülebilirliğinin, kaynakların etkin ve verimli kullanılmasının sağlanması gerektiğine dikkati çekerek şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'yi mobil iletişimde örnek bir ülke haline getiren düzenlemelerin sabit iletişim için de yapılması önem taşıyor. Dileğimiz, fiber yatırımların artması ve herkesin fiber hizmeti verebilmesi. Frekanslar sektörümüzün oksijeni. BTK'nin 2G, 3G ve 4,5G ihalelerindeki tecrübesiyle 5G sürecinde kaynaklar ve yükümlülükler arasındaki dengeyi gözeterek hareket etmesini beklemekteyiz."

Deegan, mobil ve sabit varlıkların paylaşımı ve ortak kullanımının önem arz ettiğini vurgulayarak, "Özellikle 5G'ye giden yolda kritik önem taşıyan sabit iletişim altyapısı için iş birliği yapılmasını önemsiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.