Türkiye'nin her yerinden 230 çeşit gazoz satıyor

Esnaf Yasin Yapıcı hem yerli gazozu desteklemek hem de memleket ve çocukluk özlemi çekenler için bir proje geliştirdi. Türkiye’nin farklı illerinden getirdiği 230 çeşit gazozu toptan ve perakende olarak müşterilerine ulaştırıyor.

Türkiye’de üretilen yerli gazozlar İstanbul’da bir araya toplandı. Esnaf Yasin Yapıcı farklı illerde üretilen gazozları İstanbul Fatih’te bulunan küçük bir dükkanında buluşturarak satışa sunuyor. 

Esnaf Yasin Yapıcı, damla sakız, lavanta, gül, limon, bal, zencefil, nane, dağ eriği, portakal, badem gibi birçok aromalı gazozu satarak hem yerli gazoz kültürünü sürdürmek hem de memleket ve çocukluk özlemi çekenlere iyilik yapmak istediğini vurguladı.

Yapıcı: “Yerli üretime destek olmamız gerekiyor”
Sürecin kendisi için zor olduğunu aktaran Yapıcı, “Çünkü ürünleri toplamak meşakkatli oluyor. Ürünleri, Adana, Giresun ve Ege bölgesinden getiriyoruz ama kargolar cam şişe kabul etmedikleri için mecburen ambar yoluyla getirttiriyoruz. Ambara gelen ürünü gidip oradan alıp buraya getirmekte de ayrı bir zor oluyor. Dükkanımızda 230 çeşit gazoz var. Bizde tamamen kendi ülkemizde ürettiğimiz ürünler var kesinlikle yabancı menşeli ürün satmıyoruz. Sakarya’da üretilen gazozumuzun tadı gayet güzel bakkaldan aldığımız gazozdan hiçbir farkı yok” dedi.

“Çeşitleri artıracağız”
Yerli üretime destek olup, sermayenin ülke içinde kalması gerektiğini aktaran Yapıcı, “Sonuçta bu ürünleri kaliteli bir şekilde üreten arkadaşlarımız var. Kayısı kolamız Malatya’nın çok meşhur kolasıdır ve Malatya’da üretiliyor. Gazoz çeşitleri arasında güllü, kremalı, dağ erikli, anasonlu, limonlu, portakal, badem, damla sakızlı, nane limon, ballı zencefilli gibi birçok çeşit var."dedi.