tv100 ekibi sıcak bölgede! Teröristlerin yuvalandığı köy görüntülendi

Türkiye'nin Suriye ve Irak'ta terör örgütü PKK/YPG'ye karşı başlattığı Pençe-Kılıç Hava Harekatı'nın ardından kara harekatı sinyali verildi. Suriye'ye kara harekatı olacak mı? Sıcak bölgede neler yaşanıyor? tv100 Muhabiri Canan Altıntaş ve Kameraman Mehmet Kayahan Suriye'ye gitti. tv100.com yazarı Abdullah Ağar Suriye'deki kara harekatına ilişkin, "Yığınakların oluşturulması harekatın en belirgin ispatı" dedi.

Karşı taraftan gelecek herhangi bir saldırıya karşı teyakkuzda olan Suriye Milli Ordusu ekipleri sınır hattının tamamında güvenlik önlemleri almış durumda. Suriye Milli Ordusu, olası bir kara harekatı için Ankara'dan gelecek emri bekliyor. PKK/YPG'li teröristler hemen 2 kilometre uzaklıktaki Şeyh İsa köyünde. Olası operasyonda ilk vurulacak noktalardan birisi de yine Tel Rıfat.

tv100 Muhabiri Canan Altıntaş ve Kameraman Mehmet Kayahan Suriye'de teröristlerin yuvalandığı Şeyh İsa'ya sadece birkaç kilometre uzaklıktaki mevzilere gitti. Son durumu görüntüledi.

Burası Türkiye'nin desteği ile terörden temizlenen Suriye toprakları. Sadece birkaç kilometre ötedeki bu köy ise hainlerin yuvalandığı yer.

Suriye'nin Azez ilçesine bağlı Mara Köyü'ndeyiz. Burası teröristleri yuvalandığı Tel Rıfat Şeyh İsa Köyü'ne yaklaşık 2 kilometre. Teröristler işte bu köyde yuvalanarak hem Türkiye'ye hem de Suriye'nin temizlenen noktalarına saldırılar düzenliyor.

Bölgede mevziler yüksek çünkü hain teröristler çok yakın

Mevziler çok yüksek Mare'nin etrafı tamamen bu şekilde mevzilerle örtülmüş durumda. Özellikle Tel Rıfat'ta bu tarafa bakan noktaları çünkü teröristler buradaki görüş mesafesindeki kişilere yönelikte yine saldırılar gerçekleştiriyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin eğittiği Suriye Milli Ordusu, gece gündüz demeden buradaki mevzilerde nöbet tutuyor.

Zaman zaman akşamları bu noktada Suriye Milli Ordusu ekipleri burada güvenlik tedbirleri almış mevzi de oldukça yüksek. Çünkü karşıda sniperlar var. Ama zaman zaman önemli ve sıcak çatışmaların yaşandığı temasların yaşandığı nokta burası.

Bölge olası bir operasyon için çok kritik çünkü harekat emrinin ardından ilk vurulacak noktalardan biri. Suriye Milli Ordusu askerleri eller tetikte gözler hedefte gelecek talimatı bekliyor.

"Yığınakların oluşturulması harekatın en belirgin ispatı"

tv100.com yazarı Abdullah Ağar Suriye'deki kara harekatı sinyalini değendirdi. Ağar, "Gizlilik içinde yapılsa da ufak tefekte olsa bazı hareketliliklerle kendini gösteriyor. Yığınakların oluşturulması hareketin en belirgin ispatı" dedi.