Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’den NATO’ya acil çağrı: Hızlandırılmış prosedür istiyoruz! Putin’e yanıt verdi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 4 bölgeye ilişkin ilhak açıklamalarına yanıt verdi. Zelenski, Rusya'nın 4 bölgeyi ilhak kararı sonrası yaptığı açıklamada, "NATO'ya üyelik başvurumuzu resmen yaptık" dedi. Zelenski ayrıca "Ukrayna, Putin Rusya'nın devlet başkanı olduğu sürece Rusya ile herhangi bir müzakere yapmayacak. Yeni başkanla görüşeceğiz" ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’den NATO’ya acil çağrı: Hızlandırılmış prosedür istiyoruz! Putin’e yanıt verdi

Rus ordusunun Ukrayna'da işgal altında tuttuğu Herson, Zaporijya, Donetsk ve Luhansk'taki düzmece referandumların ardından, Rus lider Vladimir Putin 'ilhak'ı resmen açıkladı. Moskova'nın kalbindeki Kızıl Meydan'da kurulan sahne için bugün televizyonlar canlı yayına geçti.Herson ve Zaporijya'nın bağımsızlığını gece yarısı tanıyan Putin, Moskova'daki törende dört bölgenin Rusya'ya bağlanması için imza atacaklarını söyledi. İşgal altında yaşayanların 'kendi seçimlerini' yaptıklarını savunan Putin, milyonlarca insanın referandumlarla kararını verdiğini vurguladı.

"Ukrayna buna izin vermeyecek"
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski "24 Şubat'ta, Ukrayna'ya büyük çaplı bir saldırı başlatıldı. Biz önlemeseydik Rusya topraklarımızda durmayacaktı. Baltık devletleri, Polonya, Moldova ve Gürcistan, Kazakistan gibi diğer devletler saldırı altında olacaktı. Rusya, Avrupa ve Asya'nın çeşitli halklarına boyun eğdirdiğini iddia etti. Bu yönteme 6 ay önce başvurdu. Bu hırs Ukrayna'da son buluyor. Kiev, Çernihiv, Azovstal, Sumi ve Harkov bölgelerinde yıkıldı. Bu hırs onlardan kurtardıklarımızla, Donbass'ta, Ukrayna'nın güneyinde ve Kırım'da kırılacak. Sadece ülkemiz toprakları değil yaşamın kendisi, insanlık ve adalet kurtarılacak. Rusya bunu zaten biliyor ve gücümüzü hissediyor. Bu yüzden acele ediyorlar. Bu ilhak girişimi saçmalığına ve onlara ait olmayan bir şeyi çalmaya çalışıyorlar. Cinayet, taciz, şantaj ve yalanlarla tarihi yeniden yazmak ve sınırları yeniden çizmek istiyorlar. Ukrayna buna izin vermeyecek" ifadelerini kullandı.

"Putin'den başka bir liderle müzakereye hazırız"
Zelenskiy, NATO'ya hızlı bir şekilde katılma yönünde başvuru yapacağını söyleyerek, "Ukrayna müzakere çabalarının öncüsüydü ve olmaya da devam edecek. Rusya'ya her zaman eşit, dürüst, onurlu ve adil şartlarda bir arada yaşamayı teklif eden devletimizdi. Rusya Devlet Başkanı ile bunun imkansız olduğu açık. Onur ve dürüstlüğün ne olduğunu bilmiyor. Bu nedenle, Rusya ile diyaloğa hazırız. Ancak başka bir Rusya Devlet Başkanı ile. Gerçekte elde ettiğimiz her şeyi yasal olarak belgelemeliyiz. Ukrayna'da demokrasinin kaderi tiranlıkla karşı karşıya kalınarak belirlenir. Devlet sınırlarımızın gücüyle, tüm Avrupa devletlerinin sınırlarının gücünü burada güvence altına alabiliriz. Başka hiç kimsenin kıtamıza savaşı geri getirmeye cesaret edemeyeceğini garanti edebiliriz" dedi.