Ukrayna-Rusya savaşı: Rusya, Ukrayna'da bulunan barajı hava uçurdu

Ukrayna'nın güneyindeki Herson'da, Rusya'nın işgali altındaki Dinyeper Nehri üzerindeki Nova Kakhovka Barajı vuruldu. Barajın vurulması bölgede büyük su baskınlarına yol açarken taraflar ise birbirini suçluyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, barajın patlamasıyla ilgili acil toplantı kararı aldı.

Herson yakınlarında Rus kontrolündeki bölgede bulunan Nova Kakhovka barajı vuruldu. Ukrayna Silahlı kuvvetleri barajın Rus güçler tarafından vurulduğunu duyurdu.

Bölgede tahliyelerin başladığı 5 saat içinde su seviyesinin kritik seviyeye ulaşacağı uyarısı yapıldı.

NÜKLEER SANTRALDE RİSK YOK, 80 YERLEŞİM YERİ ETKİLENEBİLİR

Bölgedeki Rus belediye başkanı, Dnipro nehri üzerindeki baraja ilişkin iddiaları yalanladı. Rus haber ajansları ise, Rus güçleri tarafından kontrol edilen barajın bombardımanda yıkıldığını söylerken, bir Rus yetkili "bunun bir terör saldırısı olduğu"nu kaydetti.

Rus devlet haber ajansı, barajın büyük hasar aldığını ve su baskınlarının yaşandığını açıkladı.

80 yerleşim yerinin etkilenebileceği belirtildi. Barajın yıkılmasının terör eylemi olduğu aktarıldı.

Zaporijya nükleer santralinde şu anda risk olmadığı ifade edildi.

Rus yetkililer, Nova Kakhovka barajının çökmesi nedeniyle Kuzey Kırım kanalının kuruması yönünde "hiçbir tehdit" görülmediğini duyurdu.

Rusya yanlısı Nova Kakhovka Belediye Başkanı da Ukrayna güçlerini Herson'daki bu barajı bombalamakla suçladı.

ZELENSKİY'DEN ACİL TOPLANTI KARARI

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi sekreteri Oleksiy Danilov Salı günü Twitter'da yaptığı açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy'nin Nova Kakhova barajındaki patlamayla ilgili acil bir toplantı yapacağını söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı Salı günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'nın güneyindeki Nova Kakhovka barajını yıkmasının bir "ekolojik kıyım" olduğunu, ancak ulusal ve bölgesel yetkililerin yerel halkın güvenliğini sağlamak için çalıştığını söyledi.

Andriy Yermak, Telegram'da Rusya'nın eylemlerinin yakınlardaki Zaporizhzhia nükleer santrali için de bir tehdit oluşturduğunu yazdı.