Üniversiteye kayıt belgeleri ve evrakları listesi: 2021 Üniversite kayıt sırasında verilecek belgeler neler?

Üniversiteyi kazanan yüz binlerce öğrenci üniversite kayıt belgelerini araştırmaya başladı. Üniversiteye kesin kayıt yapılabilmesi için üniversite kayıt belgelerinin eksiksiz tamamlanması gerekiyor. Peki Üniversite kayıt sırasında verilecek belgeler neler?

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Üniversite kayıtları 4 Eylül tarihi itibariyle şahsen kayıt ve e-Kayıt olmak üzere devam ediyor. Üniversiteyi kazanan öğrencilerin Üniversiteye kayıt belgelerini eksiksiz olarak tamamlaması ve üniversiteye teslim etmesi gerekiyor. İşte 2021 üniversiteye kayıt belgeleri…

ÜNİVERSİTE KAYIT İÇİN GEREKLİ OLAN BELGELER

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.