Ünlü isimler AÇEV projesi ile 100 bin çocuğu kitapla buluşturacak

Aralarında Cem Yılmaz, Beren Saat, Fazıl Say, Demet Evgar, Selçuk Yöntem ve Yekta Kopan gibi isimlerin de destek verdiği AÇEV projesi ile 100 bin çocuğun kitapla buluşturulması hedefleniyor.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: A.A

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ile ünlü sanatçıların destek verdiği proje ile 100 bin çocuğun kitapla buluşması hedefleniyor. AÇEV, Okuyan Bir Gelecek platformunu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda tüm çocuklara armağan ediyor.

Fazıl Say'ın müzikleriyle, Beren Saat, Cem Yılmaz, Demet Evgar, Fatih Türkmenoğlu, Genco Erkal, Selçuk Yöntem, Songül Öden ve Yekta Kopan'ın kitap okuyarak destek verdiği proje kapsamında 100 bin çocuğun kitaplarla buluşması hedefleniyor.

Vakıftan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen AÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Ayşecan Özyeğin Oktay, Okuyan Bir Gelecek platformu sayesinde binlerce çocuğun evine ilk kez kitap gireceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Özyeğin ailesi ve FİBA Grubu olarak tüm sosyal yatırımlarımızda 'en önemli yatırım insana yapılan yatırımdır' ilkesinden hareket ediyoruz. AÇEV, Hüsnü Özyeğin Vakfı ve Özyeğin Üniversitesi, hepsi eğitim odaklı. Ama AÇEV'in bunlar arasında çok önemli bir yeri var. Çünkü erken çocuklukta eğitimin temellerinin sağlam atılması için çalışıyor. Yürüttüğümüz çalışmalarla bugün bu alanda ilk akla gelen kurumlardan olmak gerçekten çok gurur verici. Ben de kuruluşundan bu yana AÇEV'in çalışmalarının içindeyim, hayatımın çok önemli bir bölümünde AÇEV vardı. Bir anlamda birlikte büyüdüğümüzü söyleyebilirim. Vakfın çalışmalarını hep çok anlamlı ve değerli buldum ama anne olduktan sonra önemini daha iyi anladım. Çocuklar bu dönemde ne verirseniz alıyor, geliştirerek size yansıtıyor. Dil gelişimi gibi temel yetkinliklerin geliştirilmesi, çocuklarımızın geleceği için tartışmasız öneme sahip. Dil gelişimi için de onları mümkün olduğu kadar erken kitaplarla tanıştırmak gerekiyor."

Proje için kendi bestelerini ve klasik eserleri yorumlayan, aynı zamanda ünlü isimlerin projeye destek için bir araya getirilmesine emek veren Fazıl Say ise şunları kaydetti:


"Ankara'da edebiyatla içli dışlı bir ailede büyüyen bir çocuk olarak, kitapların zihinsel ve entelektüel gelişim için ne kadar önemli olduğunu, bir çocuğun dünyasını anlamada ve anlatmada kelimelerin önemini çok iyi biliyorum. Erken yaşlardaki çocuklar için dil gelişimi çok önemli bir konu fakat benim çocukluğumda yakaladığım şans, her aile için mümkün olmuyor. Maalesef bazı ailelerin dil gelişimine katkı sağlayacak materyallere erişimi oldukça kısıtlı. Bazı ailelerde ise erişim mümkün olsa da, gelişimde kitapların yeri iyi bilinmiyor. Bu sebeple bu alanda yapılacak her çalışmanın çok önemli olduğuna inanıyorum ve elimden gelen desteği vermeye gayret ediyorum. Bence Okuyan Bir Gelecek platformu da yalnızca çocukların değil, ailelerin de kitaplarla ilgili farkındalığını artırması açısından önem taşıyor. Bu projenin müziklerini üstlenmek benim için de hem heyecan hem mutluluk verici oldu. Hem kendi bestelerimle hem de bazı klasikleri yorumlayarak projeye destek verdim. Bu sayede edebiyatı ve müziği birleştirdik. Çocukları sanatın renkli ve zengin dünyasıyla buluşturduk."

Proje kapsamında çocuklara gönderilmek üzere hazırlanan sette AÇEV'in erken çocukluk uzmanları tarafından seçilen 5 resimli hikaye kitabı, kitap etkinlik yönergeleri, 1 çocuk dergisi, 1 resim defteri ve kuru boya seti yer alıyor.

Kitaplar, Kidega kitap satış platformu üzerinden satın alınarak 120 liralık setler oluşturuluyor. 3747'ye SMS göndererek ya da FonZip üzerinden istenilen miktarda bağış yaparak, daha çok çocuğun projeden faydalanmasına destek olunabiliyor.