Uyanış: Büyük Selçuklu 8. Bölüm full izle

TRT ekranlarının yeni tarihi dizisi Uyanış: Büyük Selçuklu 8. Bölümünü yayınlandı. Kaçıranlar ve yeniden izlemek isteyenler için Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi son bölümü tek parça olarak internete yüklendi. İşte 16 Kasım 2020 tarihinde yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu 8. Bölüm…

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Ekranların sevilen dizisi Uyanış: Büyük Selçuklu 8. bölümü yayınlandı. 16 Kasım 2020 tarihinde yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin son bölümü tek parça olarak internete yüklendi. İşte Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin 8.  bölüm tek parça linki…

Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi 7.bölümde neler oldu?

Sencer Batınilerin kirli yüzünü aşikâr etmiş ve Melikşah’a verdiği sözü tutmuştur. Batınilerin kutsal emanetlerini ele geçiren Sencer Behram’ı da esir almıştı. Fakat Sencer beklenmedik bir şekilde Yorgos’un tuzağına düşmüştü. Yorgos, kardeşinin intikamını almak için Sencer’e ağır yaralar verip onu uçurumdan aşağı atmıştı. Ölümle pençeleşen Sencer’i Selçuklu askerlerinin ve Kınık Obası alpları dört bir koldan aramaktadır. Elçin ağabeyini kurtarmak için harekete geçer ve Terken’in oyununa gelir. Ağabeyini bulmayı umduğu yerde kendisini Melikşah’ın beklediğini gören Elçin hayal kırıklığına uğrar. Elçin’in asıl niyetini ifşa eden Terken, Melikşah’tan takdir beklemektedir. Gazali’nin yaşayıp yaşamadığını öğrenmek için Hayyam’ın evini yakan Hasan Sabbah’ın ardında bıraktığı ipucu Nizamülmülk’ün eline geçer.

Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi konusu nedir?

Aşkla, sırla ve mücadele ile yoğrulmuş destansı bir yolculuk…
Melikşah, Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan’ın ölümünün ardından tahta geçer. Aynı gün çok sevdiği Kıpçak hatunu Başulu'yu doğum yaparken kaybettiği haberini de almıştır. Kıpçak-Selçuklu düşmanlığı sebebiyle yeni doğan bebek, devletin devamlılığı için tehlike arz ediyordur. Melikşah için bu durum çok zor olsa da onu bir daha görmemek ve sormamak üzere Nizamülmülk’e teslim eder.
 
Sultan Melikşah, Sultan Alparslan’dan aldığı Selçuklu Devleti’nin gücünü doruklara çıkarır. Fakat Selçuklu büyüdükçe düşmanları da hem devletin içinde hem de dışında çoğalmaktadır.
Doğumundan itibaren kaderinin devletle bir yazıldığı, ölene kadar da tek gayesinin devlete hizmet olacağı düsturuyla yetişen Sencer, yıllarca aldığı eğitimle idealist bir kahramana dönüşür ve bu kahramanlıklar onu Sultan Melikşah’ın fedaisi yapar. Nizamülmülk’ün en güvendiği adamlarından olan Sencer, devleti için tüm zorlu görevleri üstlenmeye hazırdır.
 
Melikşah ve Sencer türlü tehlikeler ile mücadele ederken en büyük destekçileri Nizamülmülk gibi liyakatli devlet adamları, Gazalî gibi alimler, Ömer Hayyam gibi bilim adamları, Yusuf Hamedani gibi irfan sahibi kişiler olacaktır. Diğer tarafta Karahanlı hanedanından gelen asil soylu Terken, Melikşah’ın hatunu olmanın verdiğii güçle devlete hâkim olmak istiyordur. Fakat onun bu ihtiraslarının karşısında devletin Baş Hatunu olan Melikşah’ın anası Seferiye, Melikşah’ın oğlu Tapar’ın Hatunu olan Gevher ve saraya gelişiyle dengeleri değiştirecek olan asil Türkmen kızı Elçin olacaktır.
Selçukluyu yıkmaya yeminli Hasan Sabbah, devlete hâkim olmak isteyen Terken’in kurduğu tehlikeli entrikalar ve hepsinin ortasında amansız bir mücadeleye giren Sencer’in Turna ile yaşayacağı fırtınalı aşk…

Uyanış: Büyük Selçuklu 8. Bölüm izle

Uyanış: Büyük Selçuklu 8. Bölüm tek parça olarak izleyebileceğiniz link.

Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi oyuncuları kimdir?

  • Melikşah – Buğra Gülsoy
  • Sencer – Ekin Koç
  • Terken Hatun – Hatice Şendil
  • Nizamülmülk – Mehmet Özgür
  • Turna Hatun – Sevda Erginci
  • Elçin Hatun – Leyla Lydia Tuğutlu