Uzmanı Türkiye için 2050 yılını işaret etti! Denizlerde balıklar olmayacak…. Resmen felaket

Uzmanlar vatandaşlara uyarılarda bulunsa da son yıllarda denizlere atılan çöplerin sayısı git gide artıyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi'nce Proje yürütücüsü Doç. Dr. Coşkun Erüz, “Attığımız hiçbir şey yok olmuyor, denizin dibine gidiyor, birikiyor. Amacımız, 2050 yılında dünyada denizlerde balıktan çok plastik atık olacak” ifadelerini kullandı.

Uzmanı Türkiye için 2050 yılını işaret etti! Denizlerde balıklar olmayacak…. Resmen felaket

Denizlere atılan atıklar madde madde ayrılıyor örneğin denize atılan plastik poşetlerin doğaya bırakılmasından en az 1000 yıl sonra bu ürünlerin tamamen çözülmesi gerçekleşir. Aynı şekilde plastik tabakların çözülmesi için 500 yıl, pet şişeler için 400 yıl gibi süreçler gerekmektedir. Uzmanlar toplumsal farkındalık yaratmak için uyarılarda bulunsa da bu oran günden güne artıyor.

 Uzmanı Türkiye için 2050 yılını işaret etti! Denizlerde balıklar olmayacak…. Resmen felaket - Resim : 1

“DENİZLERDE BALIKTAN ÇOK ÇÖP OLACAK”

Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Mühendisliği Öğretim Üyesi ve projenin yürütücüsü Doç. Dr. Coşkun Erüz, projenin 2020 yılında Türkiye başladığını anımsatarak, “Biz daha önce dağlarda, nehirlerde, göllerde ve kıyılardaki katı atıkları halka göstermiştik. Bugünse burada denizin dibine taşınan, denizin dibinde biriken ve 500 yıl kadar da orada kalacak olan atıkları geri çıkararak insanlara denizin dibinde balıkların yaşaması gereken habitatın ne kadar kirlendiğini ne kadar sorun olduğunu göstermeye çalışacağız. Denize atmış olduğumuz direnç aletini gemiye alarak içinden çıkan çöpleri görmüş olacaksınız" dedi.

Uzmanı Türkiye için 2050 yılını işaret etti! Denizlerde balıklar olmayacak…. Resmen felaket - Resim : 2

Denize atılan atıkların çözülmesi imkansız sorunları başlattığına dikkat çeken Erüz, "Attığımız hiçbir şey yok olmuyor, denizin dibine gidiyor, birikiyor. Amacımız, 2050 yılında dünyada denizlerde balıktan çok plastik atık olacağının bir görüntüsünü göstermek ve farkında kılmak. Denizin üstü temiz görünse de aslında dibi inanılmaz bir şekilde kirlendiğinin ve kirlenmeye de devam ettiğini gösteriyoruz. Bizim projemizin ana sloganı ‘Atma’; atmazsak sorun başlamıyor. Atarsak sorun başlıyor ve çözülmesi de imkansız. İmkansız için uğraşmaktansa birey olarak bize düşen görev bir tek dahi olsa çöpü doğaya atmamak. Atmadığımız da sorun olmayacak. Attığımızda ne olacağını görüyoruz. Canlıdan çok çöp çıkıyor denizin içerisinden” diye konuştu. 

Uzmanı Türkiye için 2050 yılını işaret etti! Denizlerde balıklar olmayacak…. Resmen felaket - Resim : 3