Vergide son dakika düzenlemesi: Enflasyona göre...

Hazine ve Maliye Bakanlığı, enflasyonla mücadele için yeni bir çalışma başlattı. İlk adım vergi modelinin değişmesi... Peki neler yapılacak? İşte detaylar...

Vergide enflasyon düzenlemesi: Harekete geçildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergilerin enflasyona etkilerini azaltmak için yeni bir çalışma başlattı. Gelir İdaresi Başkanlığı'nca yürütülen yeni vergileme modelinde, Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi fiyat artışı olduğunda vergi artacak. Enflasyonist yönü yüksek nispi vergileme modeli rafa kaldırılarak, ağırlıklı modelden asgari maktu ağırlıklı modele geçilecek.

Eğer nispi oran düşürülmeyip, maktu vergiler artsaydı enflasyona etkisi 50-100 baz puan arasında olacaktı. Mevcut sistemde bir üründe, bu nedenle maliyet enflasyonu yükseliyor. Yeni modelle hem gelirde istikrar sağlanacak hem de enflasyon baskısı azalacak. 

Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar, "Vergi düzenlemesi makroekonomik reformlar kapsamında yapılıyor. Enflasyonla mücadele kapsamında AB ülkelerinde olduğu gibi asgari maktu ağırlıklı modele geçiyoruz. Zam olunca daha çok vergi alınıyor. Bu uygulamayla gelirler açısından daha istikrarlı bir modele geçiliyor, bir taraftan da uzun vadede enflasyonist baskıdan kurtulmuş oluyoruz" dedi.

Yeniden düzenleme kararı

Matrah ve vergi oranlarının yeniden düzenlenmesi, doğrudan vergilerin gelirler içindeki payında artışın sağlanması da planlanıyor. Etkinliği olmayan istisna, indirim, muafiyetler kaldırılacak. Bir sonraki adımda gelir ve kurumlar vergileri tek yasada birleştirilerek, maktu vergilerin fiyatlar genel seviyesindeki değişime göre artırılması hedefleniyor.

Uyuşmazlıklar giderilecek

Vergiye uyum maliyetlerini azaltan, uyuşmazlıkların kısa sürede çözen ve vergi cezalarının gönüllü uyumu artıracak yasal düzenlemeler yapılacak. Vergisel teşvikler ekonomik ve sosyal etkileriyle birlikte değerlendirilecek. Vergi yükü ve gelir tahminlerine yönelik genel ve sektörel analizler yapılacak.

Sigarada uygulandı

Nispi vergi çalışandan kesilen gelir vergisi gibi orana dayalı olarak, maktu vergi ise mükellefler arasında ayırım yapmadan farklı oranlarda değil herkesten eşit olarak alınan vergi. Geçen ay yayımlanan kararla sigara üzerinden alınan nispi vergi yüzde 67'den 63'e düşürüldü. Sigara üzerinden alınan maktu ve asgari maktu vergiler sabit tutuldu. 

Asgari maktu, sigara tüketicilerinin daha ucuz sigara tercih etmesi halinde vergi tahsilatını garantiliyor. Nispi vergi ise yüksek fiyattan satılan sigaralardan oransal vergi alınmasını sağlıyor.

 

USD/TRL Amerikan Doları Türk Lirası
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 16.7259
Satış 16.7832
Değişim 0.0561%
Son Değer 16.7545
En yüksek 16.7867
En düşük 16.6705
Haftalık Değişim -0.7693%
Aylık Değişim 0.3359%
Yıllık Değişim 26.4061%
USD/TRL Amerikan Doları Türk Lirası
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 16.7259
Satış 16.7832
Değişim 0.0561%
Son Değer 16.7545
En yüksek 16.7867
En düşük 16.6705
Haftalık Değişim -0.7693%
Aylık Değişim 0.3359%
Yıllık Değişim 26.4061%