Vizesiz gidilebilen ülkeler

Türkiye vatandaşlarının vizesiz gidebildiği ülkeler listesine her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. İşte Türkiye pasaportu ve Türkiye kimliği taşıyan insanların vizeye ihtiyaç duymadan gidebildiği ülkelerin 2020 güncel listesi...

Kaynak: TV100.COM - Mustafa Kemal Büyükkaya

Sierra Leone

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Batı Afrika ülkesi Sierra Leone'a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz olarak seyahat edebilecek.

Daha önceki uygulamada Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok ülke için Sierra Leone tarafından 'kapıda vize' uygulanıyordu. Kapıda vize ücreti 80 dolardı.

Listede toplam 91 ülke var. Bu ülkeler Türk vatandaşlarına 30 ila 90 gün arasında değişen sürelerde turistik gezi için yapılan ziyaretlerde vize istemiyor. Bu ülkelerin haricinde 16 ülke ise sınır kapısında vize kolaylığı sağlıyor. 10 ülke de online olarak vize başvurusu kabul ediyor. İşte vizesiz gidebileceğiniz tüm ülkeler...

Surinam

Surinam'ın başkenti Paramaribo'da 21 Eylül 2018'de imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Surinam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri için Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma"nın onaylanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, söz konusu pasaportlara sahip Türk vatandaşları, Surinam'a seyahatlerinde ülkeye giriş tarihlerinden itibaren 90 gün boyunca vizeden muaf olacak.

Azerbaycan

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki vizeler resmen kalktı. İki ülke arasında varılan mutabakat doğrultusunda seyahatlerde uygulanan vizeler yürürlükten kaldırıldı. Resmi Gazete'de yer alan kararla birlikte 90'a güne kadar gerçekleştirilecek olan seyahatlerde iki ülke vatandaşları vizeden muaf olacak.