Vizesiz yurt dışı seyahati! Türkiye'den vize istemeyen ülkeler hangileri?

Yaz tatilinin gelmesiyle birlikte vatandaşlar vizesiz gidilebilecek ülkeleri merak etti. Türkiye'den vize istemeyen ülkeler hangileri? Tatillerini yurt dışında yapmak isteyen tatilciler araştırıyor. İşte, vizesiz gidilebilecek ülkeler...

Vizesiz yurt dışı seyahati!

Vize, bir ülkeye girmek veya bir ülkeden çıkmak için yetkili makamlardan alınması gereken izin için kullanılan tabire denir. Pasaporta uygulanır. Türkiye'den vize istemeyen ülkeler hangileri? Ülkeler arasında anlaşma yapıldığı takdirde, iki ülke vatandaşları seyahatlerini vize almadan yapabilirler. İşte, yurt dışı hayali olan vatandaşların vizesiz gidebileceği ülkeler...

PASAPORT VE VİZENİN TARİHİ

İlk pasaport referansı Antik İran Kralı Artaxerxes'in yardımcılarından olan Nehemya'ya verdiği belge olarak geçmektedir. Bu belge aslında bir izin belgesidir. Artaxerxes’in verdiği referans mektubu sayesinde, Nehemya diğer ülkelere sorunsuz şekilde seyahat eder. Günümüzde pasaport anlayışına en yakın pasaport Fransız İhtilali sonrasında Fransa’da görülür.

Yaygın kullanımının temellerini 17.yüzyılda Fransa Kralı olan 14. Louis'nin attığı mühürlü mektuplar, en başta üst düzey devlet yetkililerinin güvenli şekilde seyahat etmelerine olanak tanımış; daha sonra halka yayılmıştır. 14. Louis'in döneminde pasaport anlayışı, bütün Avrupa'ya yayılmıştır.

İnsanların uyruğunun nereye ait olduğunu belgelendiren pasaport kimlik anlayışı, başka ülkeye seyahat edileceği zaman ise vize alma zorunluluğunun da temellerini atmıştır.

TÜRKİYE’DE VERİLEN PASAPORT ÇEŞİTLERİ

Umuma Mahsus (bordo) pasaport: Tüm Türk vatandaşlarının sahip olabileceği, özel durum gerektirmeyen pasaporttur.

Hususi (yeşil) pasaport: Devlet memurlarına, devlet sporcularına ve belirli kriterleri karşılayan iş insanlarına verilen pasaport türüdür.

Hizmet (gri) pasaportu: Yurtdışında devlet adına görev alacak kişilere verilen pasaporttur.

Diplomatik (siyah) pasaport: En ayrıcalıklı pasaport türüdür. Diğerlerine göre çok az kişiye verilir. Devlet için hizmet eden üst düzey görevlilere verilir.

TÜRKİYE’DEN VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER

Türkiye’den 100 ün üzerinde ülkeye vizesiz seyahat edilebilir. Bu sayı özel pasaportlar ile daha da fazla yükselebilir. Bunlardan bazıları: Sırbistan, Kuzey Kıbrıs, Bosna-Hersek, Kosova, Arjantin, Azerbaycan, Fas, Fildişi Sahili, Irak, Filistin gibi ülkelerdir.

EN GÜÇLÜ PASAPORTLAR

1. Japonya, Singapur

2. Almanya, Güney Kore

3. Finlandiya, İtalya, Lüksemburg, İspanya

4. Avusturya, Danimarka, Fransa, Hollanda, İsveç

5. İrlanda, Portekiz

6. Belçika, Yeni Zelanda, Norveç, İsviçre, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri

7. Avustralya, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Malta

8. Polonya, Macaristan

9. Litvanya, Slovakya

10. Estonya, Letonya, Slovenya

50. Türkiye

Can Mutabakani