Türkiye, Avrupa havacılık sektörünü geride bıraktı

Yapılan araştırmaya göre, koronavirüs salgının da etkisiyle Türkiye, Avrupa havacılık sektörünü geride bıraktı. Türkiye'yi Rusya takip ediyor.

Google Haberlere Abone ol

Avrupa havacılık sektöründe uzun yıllar boyunca üç şey kesindi. En çok uçuşa İngiltere sahipti, Londra en iyi bağlantılara sahip kentti ve Heathrow da yolcu sayısı açısından en işlek havalimanıydı. Havacılık alanında yayın yapan Anker Report’un Editörü Ralph Anker’ın yaptığı araştırmanın sonucuna göreyse Koronavirüs salgını bu durumu bozmuş gibi görünüyor.

Anker, 2020 yılının nisan ve aralık ayları arasında 400’den fazla havaalanındaki yolcu istatistikleriyle yaptığı ve bunu 2019’daki aynı dönemle karşılaştırdığı araştırmasında, Avrupa’da iki büyük havacılık gücü olduğu sonucuna vardı. Buna göre Türkiye bariz şekilde liderken arkasından da Rusya geliyor.

Tek tek havaalanları istatistiklerine bakıldığında salgının Batı Avrupa havacılık sektörüne vurduğu darbe daha net görülüyor. İstanbul’un yeni havalimanı trafik yoğunluğunun yüzde 69’unu kaybetse de rakiplerinin yine de açık ara önünde. Arkasından da Sabiha Gökçen Havalimanı geliyor. Avrupa’daki tüm havalimanları içinde üçüncü sırada Antalya Havalimanı yer alıyor.

Sonraki üç sırayı Moskova üçlüsü Sheremetyevo, Domodedovo ve Vnukovo Havalimanları paylaşıyor. Yani Batı Avrupa’nın “büyük dörtlüsünden” hiçbiri ilk altıda değil. Londra Heathrow yedinci sırada, arkasından da Paris ve Amsterdam geliyor. Frankfurt 12., Madrid 14. ve Atina 15. sırada yer alıyor.