Yargıtay'dan emsal niteliğinde Whatsapp kararı

Yargıtay'ın sosyal medyanın en çok kullanılan uygulamalarından biri olan Whatsapp'a yönelik kararı, emsal teşkil edecek.

Google Haberlere Abone ol

Boşanma davasında eşinin Whatsapp üzerinden konuşmalarını gizlice alarak mahkemede delil olarak sunan eşe ceza Yargıtay'dan geldi. Bu karar benzer davalar için emsal olacak.

Yargıtay, sosyal medya ile ilgili emsal niteliğinde bir karara imza attı. Ankara'da yaşayan A.G. adlı genç kadın ile kocası T.O., aralarındaki şiddetli geçimsizlik üzerine 2018 yılında boşanmaya karar verdi. Ancak T.O.'nun dava dosyasına sunduğu delillerin izinsiz olması davanın seyrini değiştirdi. İddiaya göre, mahkemede karısının kendisini aldattığını ileri süren T.O., whatsapp'ı bir kod yardımıyla bilgisayardan görüntüleme imkanı tanıyan "whatsapp web" üzerinden ele geçirdi ve eşinin mesajlarını da mahkemeye bu şekilde sundu. Mesajlar delil olarak kabul edilince çiftin tazminatsız boşanmasına karar verildi.

Soluğu savcılıkta alan A.G., kocasının mesajlarını kendisinden habersiz şekilde ele geçirdiğini ifade ederek şikayetçi oldu. Haberleşmenin gizliliğinin ihlal edildiğini ileri süren genç kadın, boşandığı eşinden şikâyetçi oldu.

Savcılık, T.O. hakkında eski eş hakkında haberleşmenin gizliliğini ihlal suçundan iddianame düzenledi. Asliye Ceza Mahkemesi ise yapılan yargılamada, eşinin telefon konuşmalarını gizlice ele geçiren T.O.'nun suçsuz olduğunu belirterek beraatine karar verdi. Mahkemenin kararına itiraz eden genç kadın bir üst mahkemeye başvurarak eşinin beraat kararının yanlış olduğunu belirten bir dilekçe sundu. Yargıtay, söz konusu itiraz üzerine dosyayı incelemeye aldı. Yapılan yargılamada eski eşin genç kadından habersiz şekilde bilgisayar üzerinden konuşmalarını ele geçirerek suç işlediğine yönelik karar alındı ve yerel mahkemenin beraat kararını bozdu.

Sabah Gazetesi'nden Dilek Yaman Demir'in haberine göre; Yargıtay'ın emsal niteliğindeki kararına ilişkin bozma ilamında, suç işleyen T.O.'nun beraat kararı verilmesi için her türlü sınırın zorlandığına, sanığın cezalandırılması için her türlü delilin bulunmasına rağmen beraat kararının usul ve yasaya aykırı olduğuna ilişkin görüş sundu.