Yargıtay: Yıllık izin alacaklarında zaman aşımı süresi beş yıldır

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, izin ücretleri ile ilgili milyonlarca çalışanı ilgilendiren emsal nitelikte bir karara imza attı. Kullanılmayan yıllık izinlerin ücretlerinin ödenmesinde zaman aşımı süresinin 10 yıl değil 5 yıl olduğu kaydedildi. İşte detaylar...

Google Haberlere Abone ol

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, çalışan izinleri ile ilgili milyonlarca vatandaşı ilgilendiren bir konuyu karara bağladı. Emsal niteliğindeki kararda, özel sektör çalışanlarının kullanmadıkları yıllık izinlerinin ücretinin ödenmesinin yasal zorunluluk olduğuna dikkat çekerek, bunun için zaman aşımı süresinin bilindiği gibi 10 yıl değil 5 yıl olduğuna hükmedildi. Kararda şu ifadeler yer aldı:

4857 sayılı İş Kanunu’nda ‘İş sözleşmesinin herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenir. Bu ücrete ilişkin zaman aşımı iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren başlar’ hükmü yer almaktadır. Belirtilen düzenlemede iş sözleşmesinin sona ermesi halinde kullandırılmamış olan yıllık izin sürelerine ait ücretin ücret niteliği özellikle vurgulanmıştır. İş Kanunu’nun 32. maddesinin 6. fıkrasına göre iş sözleşmelerinin sona ermesinde işçinin ücreti ile sözleşme ve Kanun'dan doğan para ile ölçülmesi mümkün menfaatlerinin tam olarak ödenmesi zorunludur. Aynı maddenin 8. fıkrasına göre ise ücret alacaklarında zaman aşımı süresi beş yıldır.